Vidljive posljedice

Nije bezazleno: Evo što dugotrajni stres čini tvom tijelu, ali i kako ga regulirati

Stres je mnogima nažalost dio života. Muči li te osjećaj preopterećenosti i stalne jurnjave, trebala bi stati i razmisliti o svom mentalnom zdravlju. U suprotnom će tvoje tijelo i psiha platiti danak. Ovog puta izdvajamo vidljive posljedice dugotrajnog stresa

profimedia-0580260914.jpg
Foto: Profimedia.hr

Kako se boriti sa stresom?

Životi su nam takvi da je teško u potpunosti iskorijeniti stres, no važno je na vrijeme ustanoviti znakove stresa te pronaći način kako ćeš ga regulirati. Pravovremena reakcija mogla bi te spasiti ulaska u nezdravi način života i izgradnju štetnih navika. Ključno je izbjegavati duhan, alkohol i kofein (znamo, teško je, ali može se!) te ostati aktivan. Sagorijevanje kalorija i/ili aktivnost na zraku mogla bi te smiriti jer ćeš 'ispucati' energiju i preusmjeriti misli. Uvijek je dobro održavati kontakte s bliskim ljudima te se odazvati na druženje i razgovor jer bi ti to moglo 'otvoriti oči' i biti ispušni ventil. Uz to, možda upravo tako uvidiš rješenje svog problema, a treba imati na umu da jed čovjek društveno biće i da nam kontakt s drugima dobro dođe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, preporuka je da pokušaš raspodijeliti i organizirati posao te se usredotočiš na zadatak po zadatak, odredivši prioritete. Čini pauze, ali si i priušti vrijeme za sebe poput šetnje predvečer, druženja ili kupke. Možeš li, barem jedan dan u tjednu odvoji se od mobitela te izađi u prirodu ne misleći na posao.

Image
Foto: Profimedia.hr

Nađi hobi i vremena za drage ljude, volontiranje, pomoć i kompliment jer bi te to moglo odmaknuti od stresne svakodnevice. Na kraju, koliko god da ti se nekad čini strašan, život može biti lijep. Prisjeti se stvari na kojima si zahvalna, isplaniraj dan i koračaj korak po korak. Važno je misliti o psihičkom zdravlju – posao nekad treba pričekati.

7/7