Pet jednostavnih trikova koji će ti pomoći izbjeći prejedanje u izolaciji

Ključ za svladavanje zdravih navika u kućnoj izolaciji leži u jednoj jednostavnoj strategiji poznatoj pod imenom 'mindful eating'

Pet jednostavnih trikova koji će ti pomoći izbjeći prejedanje u izolaciji

Kako bi se zaustavila pandemiju koronavirusa, većina ljudi na svijetu dane provodi u kućnoj izolaciji, međutim - i u sigurnosti našeg doma prisutni su mnogi izazovi, a među njima i pristup kuhinji, hladnjaku i ostavi 24 sata na dan

Ipak, prije nego samu sebe izgrdiš što si nakon ručka pojela cijelu čokolade ili što si jučer navečer pojela cijeli paket čipsa uz TV, trebala bi znati da je normalno da su se tvoji obrasci prehrane u ovom kaotičnom vremenu poremetili.

"Postoji toliko različitih aspekata kolektivne 'borbe s hranom'", objašnjava nutricionistica Sydney Greene za portal Live Strong i dodaje: "Blizina kuhinje i ostave u kombinaciji s poremećenom rutinom savršen je recept za prejedanje." 

Osim toga, živimo u intenzivno stresnom vremenu. "Poznato je da visoka razina stresa i anksioznosti povećava želju za šećerom ili visoko prerađenom hranom", napominje nutricionistica. "Konzumiranje te hrane može kratkoročno pomoći smirivanju negativnih osjećaja, ali dugoročno predstavlja negativne fizičke i psihičke posljedice."

U svakom slučaju, ako su se tvoje prehrambene navike posljednjih tjedana preokrenule na gore, nemoj se čuditi. Međutim, tvoji dani ne bi trebali izgledati kao prehrambeni maratoni u doglednoj budućnosti. Ključ za svladavanje zdravih navika u kućnoj izolaciji leži u jednoj jednostavnoj strategiji poznatoj pod imenom 'mindful eating'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Što je to mindful eating? Revolucionaran pristup prehrani uz koji više nikada nećete osjećati krivnju nakon obroka

Što je 'mindful eating'?

Vjerojatno si već više puta čula za pojam 'mindfulness' ili u našem prijevodu 'usredotočena svjesnost'. Naime, u pitanju je obraćanje pažnje isključivo na sadašnji trenutak i ono što u njemu činimo, a vježbanjem usredotočene svjesnosti otkrivamo kako živjeti u sadašnjem trenutku umjesto da stalno razmišljamo o prošlosti ili o budućnosti. 

Kad je u pitanju prakticiranje ovog pristupa u prehrani, radi se o usredotočenom konzumiranju hrane, odnosno ne obraćanju pozornosti ni na što drugo osim na to kako hrana utječe na naše tijelo i naše raspoloženje

Na taj način puna pozornost pridaje se upravo hrani i jedenju, stoga izostaje nepotrebna želja za desertima, slatkišima i grickalicama između obroka. Evo kako 'usredotočenu svjesnost' koristiti u svrhu izbjegavanja prejedanja u kućnoj izolaciji:

1/6