Razdoblje promjene

Može trajati godinama: Sve što trebaš znati o perimenopauzi

Kod mnogih je žena razdoblje prije menopauze burno. Većina će se suočiti s tegobama poput neredovitih ciklusa, znojenja i promjena raspoloženja, no sve je to normalno. Evo što trebaš znati o ovom višegodišnjem razdoblju

profimedia-0343834401.jpg
Foto: Profimedia.hr

Razlika između perimenopauze i menopauze

Iako ljudi sve ove promjene nazivaju menopauzom, stvar je zapravo drugačija. I promjene raspoloženja i valunzi i neredovite mjesečnice i problemi s mokraćom… - sve to mogu biti znakovi perimenopauze. Kao neki obrnuti pubertet. Perimenopauza može trajati godinama i nema striktnog pravila kad bi se trebala suočiti s ovim 'simptomima'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema nekim podacima, neugodne znakove perimenopauze iskusit će tri četvrtine žena. I dok će kod nekih sve ovo biti gore od puberteta, neke neće ni znati da se njihovo tijelo mijenja i ulazi u novo razdoblje. Većina će biti negdje između što znači da im perimenopauza neće bitno utjecati na svakodnevicu, ali će ipak znati da im menstruacije nisu kao prije i da hormoni više nisu tako uigrani. Također, kod nekih će ovo prijelazno razdoblje trajati šest ili sedam godina, a kod nekih bitno kraće - prosječno dvije do četiri godine. Sve je individualno i te promjene nisu nešto čega te treba biti strah ili sram.

Image
Foto: Unsplash

One će rezultirati menopauzom - tvojom zadnjom mjesečnicom. S obzirom na to da ti je u tom životnom periodu ciklus vjerojatno nepravilan, nećeš moći odmah znati da je to bila zadnja menstruacija. No, ako ona izostane 12 mjeseci, može se reći da si doživjela menopauzu.

Dakle, perimenopauza sa svojim više ili manje neugodnim simptomima vodi do menopauze. To ti se može dogoditi rano (prije četrdesete) što znači da i ovi popratni simptomi kreću ranije ili kasno (ako si zadnju mjesečnicu imala nakon 55. godine života). Ipak, u prosjeku žene zadnju menstruaciju doživljavaju oko 51. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
2/4