Što poduzeti
Odrasli koje muče noćne more najčešće neće potražiti pomoć, no ako dođe do ponavljajućih i čestih ružnih snova preporučuje se posjetiti psihoterapeuta. U tretiranju noćnih mora osobito se uspješnom pokazala kognitivno bihevioralna terapija koja uključuje rad na promjeni ponašanja i razmišljanja, učenje tehnika opuštanja, kao i razne tehnike verbalne i vizualne obrade snova.
Ono što odmah sama možeš učiniti jest optimizirati uvjete u kojima spavaš kako bi smanjila mogućnost pojave noćnih mora. Soba u kojoj noću boraviš treba biti mračna i tiha, a prije spavanja ne bi trebala koristi mobitel ili tablet. Također, savjetuje se lagana večera i to ne neposredno prije odlaska u krevet. Svakako izbjegavaj cigarete i alkohol u kasnim večernjim satima te nastoj odlaziti na spavanje u isto vrijeme - rutina predstavlja manji stres za organizam i time manju mogućnost da ćeš se probuditi usred noći zbog strašnog sna.
Vrlo je važna i temperatura u spavaćoj sobi koja ne smije biti previsoka. Ellen Vora, stručnjakinja za poremećaje spavanja i holistička psihijatrica pojašnjava:
"U vanjskim uvjetima u kojima smo evoluirali noću temperatura pada. Taj pad jedan je od faktora koji nas prirodno uspavljuje. Idealna temperatura za dobar san je 18 stupnjeva Celzijusa."
Tumačenje noćnih mora
Istraživanja pokazuju kako se kod odraslih spavaća javljaju neke tipične noćne more, a vrlo je velika vjerojatnost da su i tebe povremeno mučile neke od njih. Zato su ih psiholozi analizirali i objasnili koje nam to poruke ovim scenarijima šalje naša podsvijest: