Kako se sunčati na zdrav način?
Dermatolozi su složni kako ne postoji termin 'zdravo sunčanje' jer su sunčeve zrake vrlo štetne pa je samim time i dugotrajno izlaganje suncu bez zaštite jako opasno i potencijalno štetno za zdravlje. Tamnjenje kože uzrokuje razna oštećenja, a povećava se i rizik od razvoja po životu opasnog melanoma. Ne postoji sigurna ili zdrava preplanulost, a samo jedno sunčanje (prirodno ili u solariju) može povećati rizik od razvoja nekih vrsta raka kože.
Jedno istraživanje je otkrilo da je od 63 žene kojima je melanom dijagnosticiran prije 30. godine života, njih čak 61 koristilo solarij. S obzirom na takve poražavajuće statistike, najbolje je izbjegavati sunčanje kako bi se spriječilo oštećenje kože, prerano starenje i rizik od razvoja raka kože.
Čak i kratka izloženost suncu bez nanošenja proizvoda sa SPF zaštitom može biti štetna za zdravlje i uzrokovati oštećenje kože. Kao najzdraviji način za postizanje preplanulog tena, stručnjaci preporučaju korištenje kozmetičkih proizvoda za samotamnjenje, poput toniranih ulja.
Iako je sunce štetno za našu kožu, to ne znači da se moramo odreći uživanja na otvorenom i provođenja vremena na suncu. Korištenje SPF-a ne blokira prednosti sunca za naše mentalno zdravlje. Važno je izbjegavati opekline jer one predstavljaju najveći rizik za razvoj raka kože, a izlaganje suncu bez zaštite može uzrokovati i prijevremenu pojavu bora i staračkih pjega.