Kako se zaštititi?

Moždani i srčani udar: Demi Lovato otkrila kako se nosi s posljedicama

Uspješna pjevačica Demi Lovato nije poznata samo po svojim glazbenim hitovima već i po ovisnosti o drogama. Naime, otkrila je kako je zbog posljedica predoziranja doživjela čak tri moždana i jedan srčani udar. Kako bi se i ti znala što bolje zaštiti od ovih strašnih bolesti, donosimo ti savjete liječnika

Demi Lovato
Foto: www.profimedia.hr

Prevencija moždanog udara

Primarna prevencija primjenjuje se kod osoba koje nisu imale nikakve naznake moždanog udara. U toj prevenciji ponajprije je važna promjena životnog stila. Zdrav način prehrane ima presudnu ulogu u prevenciji moždanog udara. Sekundarna prevencija ubraja i kiruršku terapiju. Ako se dopplerom ustanovi da je krvna žila u vratu sužena više od 70 posto, onda se ona mora operirati jer su istraživanja pokazala da mnogo bolju prognozu imaju osobe koje su operirane od onih koji su dobivali samo lijekove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najlakši način za smanjenje mogućnosti moždanog udara je kvalitetna prehrana, aktivan način života i malo stresa. Iznimno je bitno kontrolirati svoj krvni tlak. Ukoliko je povišen, slijedi upute svojeg liječnika obiteljske medicine kako ga sniziti. Liječenjem povišenog krvnog tlaka smanjuješ rizik kako za moždani udar tako i za bolesti srca. Druga bitan stavka je nepušenje. Istraživanja su pokazala da je rizik niži u osoba koje su prestale pušiti unazad 2-5 godina u odnosu na pušače. Nije li to dobar povod da zaboraviš na cigarete?

Kao što smo već rekli, bitno je i redovito vježbati. Tjelovježbom jačaj svoje srce, poboljšavaj cirkulaciju, a pomažeš i održavati zdravu tjelesnu težinu. Debljina povećava opasnost od razvoja povišenog krvnog tlaka, začepljenja krvnih žila (ateroskleroze), bolesti srca i šećerne bolesti neovisne o inzulinu. Fizička aktivnost kao što je brzo hodanje, vožnja bicikle, plivanje i rad u vrtu smanjuju rizik od moždanog udara i bolesti srca.

Bitno je obratiti pozornost i na ono što unosiš u organizam putem hranjenja. Odaberi, pripremaj i jedi hranu koja ima niži udio masnoća životinjskog podrijetla, zasićenih masnih kiselina i kolesterola. Izbjegavaj prehranu bogatu koncentriranim ugljikohidratima (slastice, kolači…), alkohol, umjereno koristi sol (3g natrija/dan), radije dosoljavaj hranu prilikom kušanja. Povećaj potrošnju povrća, voća i ribe.   

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, liječnici preporučaju da se dnevno spava od 7-9 sati te da se odmah nakon buđenja doručkuje. Ako imaš povišen šećer u krvi, redovito ga kontroliraj te pripazi na prehranu - slijedi sve upute svog liječnika i spriječi mogućnost moždanog udara u startu.

2/3