Menstrualna čašica – skupile smo sve razloge za i protiv. Evo što smo zaključile

Menstrualna čašica ima svoje mane, ali ima i nekih prednosti. Sakupile smo ih sve i napokon donijele presudu čašici

Menstrualna čašica – skupile smo sve razloge za i protiv. Evo što smo zaključile

Razlozi za

0% rizika – 100% zdrava
Jesi li li čula da tamponi mogu imati grozne, čak fatalne, posljedice za neke žene? Iako se na sreću radi o manjini, tamponi nose rizik od sindroma toksičnog šoka, to jest grozne bakterijske infekcije. Ovo se događa zbog naglog porasta bakterije Staphylococcus aureus koja se nalazi u tijelima mnogih žena. Tada nastupa nagli pad krvnog tlaka zbog kojeg organi ostaju bez kisika, što može uzrokovati smrt ili gubitak nekih dijelova tijela (najčešće noge). 

Sindrom toksičnog šoka najčešće uzrokuju super-upijajući tamponi, a češće pogađa mlađe žene i žene nakon poroda.
Ulošci su mnogo zdravija opcija, no ni oni nisu i potpunosti bez rizika. Postoje organski ulošci od prirodnih materijala koji su zdravi za kožu, ne sadrže štetne sintetičke kemikalije, a njihova upotreba oduzet će nam samo malo bogatstvo. Obični ulošci sadrže razne kemikalije koji se nalaze u plastici ili u ''pamuku''. Iako ti se može činiti da su pamučni ulošci napravljeni od prirodnog pamuka, taj je pamuk često sintetički. Osim toga, i prirodni pauk sadrži mnoge kemikalije kojima je tretiran prilikom industrijske obrade, a u ulošcima se još nalaze i svakakve kemikalije poput mirisa ili sredstva za bolje upijanje. 

Stoga ulošci mogu izazvati iritacije kože, mogu olakšati pojavu vaginalnih infekcija (pogotovo ljeti), a također mogu izazvati i toksični šok (iako u manjoj mjeri nego tamponi).

Ekološki prihvatljiva
Ako još uvijek misliš da je globalno zatopljenje jedna velika ''teorija zavjere'', moramo ti reći da nas ovog ljeta čekaju temperature od ''ugodnih'' 45°C (a vjerojatno i više). Plastika i drugi sintetički materijali koji se ne razgrađuju u prirodi najveći su problem zagađenja okoliša, uz ispušne plinove. Ako nas ove paklene vrućine nisu navele da dobro razmislimo o svom utisku na našoj planeti, ona stvarno ne znamo kakva apokalipsa se treba dogoditi da bi počele mijenjati svoje štetne navike.

Ulošci i tamponi gotovo da su jednako opasni za okoliš kao zloglasne plastične vrećice.  Može ti se činiti da je tampon biorazgradiv jer djeluje pamučno, ali to je daleko od istine. Tamponi sadrže sintetičke materijale koji su jednako nerazgradivi kao i plastična boca. 

Menstrualna čašica izrađena je uglavnom od silikona koji nije toliko štetan za okoliš. Najveća prednost čašice je ta da je možeš koristiti gotovo cijeli život. Lako se pere i ne može se previše oštetiti. Menstrualna čašica je danas, uz višekratne pamučne uloške, jedini ekološki prihvatljiv način upijanja menstrualne krvi.

Spas za budžet
Cijena jedne čašice obično se kreće od 100 do 300 kuna, i kupuješ je samo jednom. To znači da možeš provesti godine i godine menstruacije za cijenu za koju bi inače kupila količinu tampona i uložaka dostatnu za 3-4 mjeseca korištenja. 

Upija više i bezbrižna si duže
Čašica može zadržati otprilike 0.5 dcl tekućine, što je više nego dupla količina super upijajućeg tampona najveće veličine. To znači da čašicu u nekim slučajevima ne moraš prazniti čak i do 12 sati, ovisno o njenoj veličini i obilnosti menstruacije.

Sex za vrijeme menstruacije nikad nije bio lakši
Da, dobro si pročitala. Čašica ti čak omogućuje normalne seksualne odnose za vrijeme mjesečnice. Ok, ovo nije slučaj kod apsolutno svih čašica, ubiti ove višekratne silikonske se uglavnom trebaju izvaditi prije odnosa. No, postoje varijante koje su dizajnirane posebno za seks tijekom mjesečnice i potpuno su neprimjetne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
2/3