Vjerojatno si već čula za menstrualnu čašicu, no za sada ju još uvijek nije isprobalo toliko žena (kada su se tek pojavile djelovalo je kao da će jako brzo postati ogroman hit). Postoje mnogi razlozi zbog kojih bi sve trebale prijeći na ovu metodu upijanja menstrualne krvi, od toga da je bolja za nas i za okoliš, do toga da nam zaista može pomoći kod štednje. S druge strane, potpuno nam je jasno da ova metoda ima i nekih mana preko kojih mnoge žene jednostavno ne mogu prijeći.
Zato smo se odlučile baciti na istraživanje svih razloga za i protiv čašice, kako bi nam olakšale odluku da konačno nabavimo svoju, ili se možda riješile grižnje savjesti jer nikad nećemo koristiti čašicu.
Što je točno menstrualna čašica?
Ako još nisi sigurna što bi točno to trebalo biti, evo pojašnjenja. To je
mala elastična čašica koja se najčešće proizvodi od silikona ili lateksa. Dizajnirana je tako da djeluje na sličnom principu kao tampon, ali umjesto da upija krv ona je sakuplja unutar sebe. Kada se čašica napuni krvlju, izvadi se iz vagine, isprazni, opere sapunom i vodom, te vrati natrag.
Iako postoje neke jednokratne vrste čašica, one su najčešće višekratne. Usmjerene su na očuvanje okoliša pošto su uobičajene metode skupljanja krvi poput tampona i uložaka vrlo štetne za okoliš, jer ovi proizvodi (uglavnom) nisu biorazgradivi. Osim toga, čašica je od materijala koji ne ulaze u nikakvu interakciju s tvojim tijelom pa se smatra mnogo zdravijom opcijom.