Kako točno izgleda mediteranska prehrana?
Ona ne propisuje točno što se, kada i kako jede. Mediteranska prehrana više odgovara određenom stilu života (za ljude na otocima koji se još uvijek slično hrane, ova ''dijeta'' je svakodnevnica). Baš zato je nije teško uklopiti u svoj vlastiti životni stil, sigurno voliš pojesti morske specijalitete s prilozima do si na ljetovanju. Zašto ne bi probala jesti slično svaki dan?
Na vrhu prehrambene piramide mediteranske prehrane su voće i povrće, zatim žitarice a nakon njih riba i mliječni proizvodi od kojih je naglasak na jogurtu i siru. Povrće se jede u velikim količinama kuhano, pečeno u pećnici s maslinovim uljem i začinima ili sirovo kao razne salate. Od žitarice se jedu uglavnom one cjelovite, a naglasak je na domaćim kruhovima (koji ne podsjećaju na spužvu), integralnoj tjestenini i kuhanim žitaricama kao prilogu. U svaki je obrok dobro uključiti i orašaste plodove i sjemenke, kroz salatu, pesto ili možda samo pobacane preko povrća. Riba bi se trebala jesti najmanje dva puta tjedno, a najbolje bi bilo da je zamijeniš s mesom (i da mesa počneš jesti onoliko koliko sad jedeš ribe, a ribe koliko mesa). Perad bi se trebala jesti također oko dva puta tjedno, dok se crveno meso preporučuje samo nekoliko puta mjesečno. Od ulja se konzumira uglavnom ono maslinovo, ali može i bilo koje hladno prešano (ne industrijsko). Sva se hrana priprema na jako malo ulja, uglavnom se jede iz pećnice ili sa žara, a najviše se ulja jede sirovo, u salatama ili poprskanog preko već gotovih jela. Soli se jede malo, i to uglavnom morske. Naglasak je na cijelom spektru začina, od ružmarina, origana i timjana, do korijandera, kumina i kurkume. Ova prehrana sama je po sebi dizajnirana da zahtjeva jako malo soli. Evo na primjer, je li zaista potrebno puno soliti ribu pečenu na žaru s maslinovim uljem, češnjakom, ružmarinom i malo limuna?
Nije li to sve malo preskupo?
Nije. Iako se u svim planovima prehrane mediteranske prehrane spominju losos i tuna kao najzdravije ribe, istina je da jedna od najzdravijih riba naša jadranska srdela (čija kila na placu košta 20 kuna). Osim srdela tu su još i pastrva, skuša, dagnje, lokarde i cijeli niz jeftinijih riba. Istina je da maslinovo ulje košta više od običnog, ali se također koristi manje. Bogato je okusom i gušće, a osim toga, u mediteranskoj dijeti nema pohanja pa si već tu uštedjela na ulju općenito. Proizvodi od cjelovitih žitarica jedva da su nešto skuplji od proizvoda od bijelog brašna i bijele riže, a voće i povrće se uvijek može naći za jako malo novaca. Uostalom, kada se isključi crveno meso ostaje i više nego dovoljno za sve ostale namirnice.