Informiraj se

Mali vodič kroz kontracepciju: Koje sve metode zaštite postoje

Misli o svom reproduktivnom zdravlju i nauči se pravilno štititi

Kontracepcija
Foto: www.profimedia.hr

Reproduktivno zdravlje važna je tema o kojoj se malo govori, a u nju spada i cijela jedna važna kategorija pod nazivom kontracepcija. Kontracepcija ne služi samo kako bi spriječila neželjenu trudnoću nego te može zaštititi od opasnih bolesti, ali ti i pomoći s već postojećim zdravstvenim problemima.

Image
Zabavi se

Tražiš načine kako začiniti seksualni život? Uz ove igračke

Kada spomenemo riječ kontracepcija, svima na pamet padaju kondomi i kontracepcijske pilule, ali ponuda takvih sredstava nešto je šira. Iako su ove dvije metode najpopularnije, postoji cijeli niz proizvoda koje možeš koristiti kako bi prakticirala siguran seks. Mi smo odlučile napraviti kratki vodič kroz osnovne kontracepcije kako bi se mogla upoznati sa svim popularnim oblicima kontracepcije, ali o tome naučiti i mlađe naraštaje.

Odgovornost o seksualnoj zaštiti obično spada na ženu iako bi muškarci trebali biti jednako uključeni u ovu temu. Zato nemoj samo stati na tome da se sama informiraš o ovoj važnoj temi nego o njoj razgovaraj sa svojim sinom, suprugom, partnerom ili prijateljima kako bi se i oni bolje upoznali s njom. I zapamti, seks u kojem najviše uživaš je siguran seks!

Kondom

Kondom je najpoznatija metoda kontracepcije, a ujedno i najsigurnija jer te ne štiti samo od neželjene trudnoće nego te štiti i od raznih spolno prenosivih bolesti koje mogu ostaviti trajne posljedice na tvoje i partnerovo zdravlje. Kondomi su uglavnom jednokratni i napravljeni od lateksa, ali postoje i varijante koje su napravljene od drugih materijala za ljude koji su alergični na lateks. Iako je efektivnost kondoma velika, nije 100% te uvijek postoji šansa da kondom pukne. Ipak, i dalje ostaje najsigurniji oblik zaštite.

Ženski kondomi

Na tržištu postoje i ženski kondomi koji se jako rijetko upotrebljavaju jer nisu baš najpraktičniji. Izgledaju poput plastičnog tuljca koji se umetne u vaginalni otvor i tamo stoji za vrijeme spolnog odnosa. Baš kao i obični kondomi, ženski kondomi štite i od spolno prenosivih bolesti, ali su jednostavno manje popularni zbog malo kompliciranijeg načina primjene.

Dijafragma

Dijafragma je uz kondome još jedan mehanički oblik kontracepcije, ali je učinkovita samo ako se koristi u kombinaciji sa spermicidnim gelom. Dijafragma izgleda poput kupolastog diska koji se umetne u rodnicu, a prije korištenja mora se namazati spermicidnim gelom. Iako se za razliku od kondoma može koristiti više puta, treba se nositi oko šest do osam sati nakon spolnog odnosa kako bi djelovala. Ovaj oblik kontracepcije štiti od neželjene trudnoće, ali ne i od spolno prenosivih bolesti.

Kemijska metoda kontracepcije

Spermicidi spadaju u kemijske metode kontracepcije i često dolaze u obliku gela ili tekućine koja se nanosi na spolni organ ili neko drugo mehaničko sredstvo zaštite. Radi se o kemikalijama koje uništavaju spermije, no problem je što mogu izazvati i alergijske reakcije. Sami po sebi nisu dovoljno efektivni u sprječavanju neželjene trudnoće, a niti ne štite od spolno prenosivih bolesti.

Hormonska metoda kontracepcije

Osim popularnih kontracepcijskih pilula koje sadrže hormone koji se oslobađaju u tijelo nakon svake tablete i štite od neželjene trudnoće, postoje i drugi oblici hormonskih kontracepcijskih sredstava. U njih ubrajamo hormonske flastere, implantate i vaginalni prsten, a svi oni imaju određenu dozu hormona koja se otpušta s vremenom i tako štite duže nego pojedina kontracepcijska tableta. Iako je ova vrsta kontracepcije vrlo efikasna u sprječavanju trudnoće i može pomoći s nekim drugim stanjima poput akni ili prekomjerne dlakavosti, također može uzrokovati druge zdravstvene probleme pa se prije korištenja treba posavjetovati s liječnikom.

Intrauterina kontracepcija

Ova naprava popularnija je pod imenom spirala. Spirala se umeće u samu maternicu i štiti od trudnoće od tri do pet godina. Ova metoda kontracepcije je zapravo najjednostavnija za korištenje jer nakon kratkog zahvata kod ginekologa godinama ne moramo misliti o zaštiti od neželjene trudnoće. Spirala je mala naprava u obliku slova T, a može biti hormonska koja djeluje jednako kao kontracepcijske pilule ili bakrena. Bakrena spirala zapravo maternicu konstantno održava u blago upalnom stanju kako bi bila nepogodna za oplodnju i implantaciju zametka. Jedini nedostatak spirale je što će ubrzati širenje spolno prenosivih bolesti na maternicu i jajovode puno lakše nego kada ju nemamo.