Kako dobiti najbolji san?
Kvaliteta i kvantiteta sna idu ruku pod ruku, kaže dr. Ramlakhan. To je zato što jer što dulje spavaš, kroz više ciklusa ćeš proći i dulje ćeš provesti u dubokim, regenerativnim fazama.
Studija iz 2011. pokazala je da je smanjena učinkovitost spavanja povezana i s kratkim snom i s provođenjem dugog vremena u krevetu - što znači da je istraživačima bilo nemoguće razlikovati je li kvaliteta ili kvantiteta važnija.
Ali možda je važnije od ukupne duljine vrijeme kada idemo u krevet. Spavanje osam sati između 1 ujutro i 9 sati neće biti tako obnavljajuće kao raniji raspored spavanja i buđenja. Pokazalo se da odlazak u krevet prije 22 sata ima brojne prednosti, ali to također znači da dajemo našim tijelima priliku da dobiju više vremena u zonama za obnavljanje.
"Ključ za dobar san je da idete spavati ranije (između 21:30-22:00) i da ustajete u isto vrijeme svaki dan - između 6:30 i 7 ujutro za većinu ljudi", kaže dr. Ramlakhan. "Također i tijekom dana trebate donositi zdrave odluke, uključujući doručak, vježbanje i izlaganje prirodnom svjetlu. To će vam pomoći da postignete onaj dubok, hranjiv san koji nam je svima potreban."