Čemu dati prioritet?

Je li kvaliteta važnija od kvantitete sna? Evo što kažu stručnjaci

Dala si prioritet snu od osam sati, ali se još uvijek osjećaš umorno? Dugo spavanje ne mora uvijek biti najbolja opcija, a stručnjaci su objasnili kako se probuditi i osjećati se svježe i odmorno

pexels-kampus-production-7556603.jpg
Foto: Pexels

Kako dobiti najbolji san?

Kvaliteta i kvantiteta sna idu ruku pod ruku, kaže dr. Ramlakhan. To je zato što jer što dulje spavaš, kroz više ciklusa ćeš proći i dulje ćeš provesti u dubokim, regenerativnim fazama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studija iz 2011. pokazala je da je smanjena učinkovitost spavanja povezana i s kratkim snom i s provođenjem dugog vremena u krevetu - što znači da je istraživačima bilo nemoguće razlikovati je li kvaliteta ili kvantiteta važnija.

Ali možda je važnije od ukupne duljine vrijeme kada idemo u krevet. Spavanje osam sati između 1 ujutro i 9 sati neće biti tako obnavljajuće kao raniji raspored spavanja i buđenja. Pokazalo se da odlazak u krevet prije 22 sata ima brojne prednosti, ali to također znači da dajemo našim tijelima priliku da dobiju više vremena u zonama za obnavljanje.

"Ključ za dobar san je da idete spavati ranije (između 21:30-22:00) i da ustajete u isto vrijeme svaki dan - između 6:30 i 7 ujutro za većinu ljudi", kaže dr. Ramlakhan. "Također i tijekom dana trebate donositi zdrave odluke, uključujući doručak, vježbanje i izlaganje prirodnom svjetlu. To će vam pomoći da postignete onaj dubok, hranjiv san koji nam je svima potreban."

Image

4/4