Učestalo mokrenje javlja se kada je potreba za mokrenjem češća od normalne, odnosno uobičajene potrebe na koju si inače navikla. Može se pojavljivati i usred dana i usred noći, a ako si primijetila da često piškiš, nemoj to zanemarivati jer (pre)često mokrenje može biti simptom određenih bolesti ili pak ukazivati na neki poremećaj mokraćno-spolnog sustava.
Kako ističu urolozi, postoji puno razloga zbog kojih potreba za mokrenjem može biti češća od uobičajene. Kao najčešći uzroci učestalog mokrenja ističu se upala mjehura ili mokraćne cijevi, uzimanje određenih lijekova te preaktivan mokraćni mjehur, a potreba za čestim mokrenjem može biti i simptom nekih bolesti poput dijabetesa. Ponekad često mokrenje ne mora nužno signalizirati da si bolesna te se može pojaviti i kod posve zdravih osoba, kao posljedica prekomjerne konzumacije vode ili pak diuretika poput kave i čaja.
Čimbenici koji uzrokuju učestalo mokrenje razlikuju se kod žena i kod muškaraca pa je tako kod žena najčešći uzrok čestog mokrenja urinarna infekcija, a kod pripadnika muškog spola ovaj simptom može ukazivati i na bolest prostate.
Ako te ovaj problem muči već neko vrijeme, najbolje je posjetiti liječnika i provjeriti o čemu je riječ, a neke od najčešćih razloga zbog kojih može doći do učestale potrebe za mokrenjem pročitaj o nastavku.
Diuretici
Kava je najpoznatiji diuretik, no postoje i brojne druge namirnice i napici koji također imaju diuretsko djelovanje te izazivaju često mokrenje ako ih unosimo u prekomjernim količinama. Studije su pokazale da osobe koje piju više od dvije šalice kave dnevno mogu osjetiti češću potrebu za mokrenjem u usporedbi s onima koji ne piju kavu. Osim kave, čaj i cola imaju slično djelovanje. No, kako znati koliko puta dnevno je normalno mokriti? Kako otkrivaju liječnici, mokrenje do osam puta dnevno smatra se normalnim.
Prekomjerna konzumacija vode
Posve je jasno da ćemo češće mokriti ako pijemo jako puno vode. Ipak, liječnici upozoravaju da prekomjerni unos vode baš i nije tako bezazlen jer, osim učestalog mokrenja, predoziranje vodom može imati i druge neželjene zdravstvene posljedice – može izazvati hiponatrijemiju, odnosno poremećaj elektrolita kojeg karakterizira snižena koncentracija natrija u krvi.
Ako se ne kontrolira, hiponatrijemija može uzrokovati oticanje stanica, pokrećući opasan lanac reakcija koje mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Kako ćeš znati da piješ previše vode? Osoba koja je prosječno aktivna dnevno bi trebala popiti oko 8 čaša vode te mokriti svaka četiri sata, ističu liječnici. Ako ti je mokraća jako blijeda i bistra, moguće je da piješ previše vode. S druge strane, premali unos tekućine u organizam izaziva dehidraciju i može povećati rizik od infekcija mokraćnog mjehura.
Urinarne infekcije
Jedna od najčešćih vrsta infekcija poveznih s učestalim mokrenjem je infekcija mokraćnog sustava. Takve urinarne infekcije uzrokuju upalu mjehura te čitav niz popratnih simptoma kao što su učestala potreba za mokrenjem, peckanje kod mokrenja, promjena boje i mirisa urina i bolovi u donjem dijelu trbuha. Ako se upala mjehura ili mokraćne cijevi ne liječi, može se zakomplicirati i proširiti na bubrege te izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Najčešći uzorčnik urinarnih infekcija je bakterija E. coli.
Preaktivan mokraćni mjehur
Previše aktivan mokraćni mjehur zapravo je specifično zdravstveno stanje odnosno poremećaj koji uzrokuje učestalu potrebu za odlaskom na zahod, a može dovesti i do nekontroliranog curenja mokraće. Preaktivan mokraćni mjehur češće se javlja kod starijih osoba i kod žena, a izaziva potrebu za mokrenjem i danju i noću. Uz česte nagone za mokrenje, mogu se pojaviti i nelagoda ili pritisak u zdjelici pa čak i inkontinencija, pojašnjavaju liječnici. Do preaktivnog mokraćnog mjehura mogu dovesti urinarne infekcije, kao i određena ginekološka stanja. Čimbenici koji također mogu utjecati i povećati rizik od preaktivnog mokraćnog mjehura su nedostatak tjelovježbe, povećani stres i loša prehrana.
Intersticijski cistitis
Intersticijski cistitis poznatiji i kao sindrom bolnog mjehura je stanje kod kojeg se javljaju pritisak i bol u mjehuru i zdjelici, a osobe koje pate od ovog poremećaja osjećaju puno češću potrebu za mokrenjem, izlučujući pritom jako manje količine urina. Ovo stanje češće pogađa žene i nije posve jasno što ga uzrokuje. Uzimanje određenih lijekova može ublažiti simptome, a promjene u načinu života također mogu imati pozitivan utjecaj.
Dijabetes
Učestalo i obilno mokrenje je, uz žeđ i pojačani osjećaj gladi, jedan od klasičnih simptoma šećerne bolesti. Uz učestalu potrebu za mokrenjem, neki od znakova koji još mogu ukazivati na dijabetes su i umor, gubitak težine, sporo zarastanje ozljeda i smetnje vida. Ako često mokriš te si primijetila i neke druge simptome koji se povezuju s dijabetesom svakako što prije posjeti liječnika.
Vježbe za dno zdjelice mogu ojačati mokraćni mjehur
Liječnici ističu kako je kod učestalo mokrenje vrlo česta pojava, a iako je riječ o neugodnom problemu, kod većine osoba je izlječivo. Promjene u načinu života mogu itekako pomoći, a preporuča se i smanjiti unos alkohola te prestanak pušenja. Nadalje, vježbe za dno zdjelice poput Kegelovih vježbi također su izuzetno korisne jer jačaju mokraćni mjehur i na taj način pomažu kontrolirati potrebu za mokrenjem.