Znaš li koja je tvoja biološka dob? Poznato je da se naša biološka dob ne podudara nužno s našom kronološkom dobi, no kako znati koja je naša biološka dob i što na nju utječe? Biološka dob pojedinca nema mnogo veze s tim kako on izgleda izvana, već puno više veze s onim što se događa u tijelu.
"Biološka dob ovisi o genima koje smo naslijedili te našem okolišu i načinu života", za Woman & Home kaže Gordan Lauc, profesor biokemije i molekularne biologije na Sveučilištu u Zagrebu. "Navikli smo mjeriti godine kronološki, brojeći godine od rođenja, ali znanost nam govori da svaka osoba stari drugačije."
Uvijek postoje ljudi koji izgledaju mlađe ili starije od svojih godina, objašnjava Lauc, koji je također suosnivač GlycanAgea, pribora za kućno testiranje koji određuje biološku dob tijela. "Međutim, starenje je nešto više od vanjskog izgleda. Biološka dob je sveobuhvatna kvantitativna mjera unutarnjeg procesa starenja pojedinca i dobra procjena ukupnog zdravlja."
Dakle, na biološku dob pojedinca utječu brojni čimbenici, poput životnog stila, razine kondicije i prehrane. Važno je koliko se krećemo i vježbamo, što jedemo i koliko vitamina i minerala konzumiramo, ali i koliko kvalitetno spavamo. No, kako točno otkriti koja je tvoja biološka dob? U nastavku donosimo mali upitnik uz pomoć kojeg možeš izračunati koliko je tvoje tijelo zaista staro i je li ti potrebna promjena.
Započni sa svojom stvarnom dobi, a zatim odgovori na sljedećih osam ključnih pitanja, dodajući ili oduzimajući godine ovisno o tvojim odgovorima. A ako si zabrinuta što će kalkulator reći, imamo dobre vijesti. "Za razliku od kronološkog starenja, biološko starenje može se promijeniti, poboljšati, pa čak i preokrenuti do određene točke", ističe profesor Lauc. Dakle, pravilnim načinom života s manje stresa, kvalitetnom prehranom i s više tjelovježbe možeš smanjiti svoju biološku dob.