Jeste li opsjednuti zdravom prehranom?

Opsjednutost zdravom hranom ili ortoreksija je jedan od oblika poremećaja u prehrani

Jeste li opsjednuti zdravom prehranom?

Priče o zdravoj i uravnoteženoj prehrani danas su stvar osobne kulture prehrane. Svi znaju da ne smijemo pretjerivati s masnom, slatkom, slanom i jako začinjenom hranom. Svaka treća žena barem je jednom u životu pokušala biti na dijeti ili se držala nekog oblika dijete.

No, što kada želja i potreba za zdravom hranom preraste u opsesiju i kada sva ta zdrava hrana počinje štetiti vašem zdravlju?

Radi se o još jednom obliku poremećaja u prehrani, a naziva se Ortoreksija ili dulje Ortoreksija nervosa. Dakle, ortoreksija u najjednostavnijem i najkraćem mogućem smislu znači opsjednutost zdravom prehranom. Ovaj poremećaj u prehrani započinje kao jednostavna želja za zdravom prehranom, no osobe koje pate od ortoreksije postanu opsjednute s kvalitetom i čistoćom hrane. Sve više paze što i koliko jedu, a ukoliko prekrše svoja zadana pravila u prehrani, još se više „kažnjavaju“ dodatnim vježbanjem i striktnijom prehranom.

S vlastitim načinom prehrane postaju opsjednuti, pa se čak osjećaju superiornije nad drugim ljudima koji se hrane „nezdravo“. S vremenom, odabir hrane postaje sve stroži, mjeri se svaka kalorija i na kraju počinje stradavati zdravlje, što je u biti ironično, s obzirom da su upravo te osobe cijeli svoj život podredile zdravlju. Na kraju, opsesija s hranom postaje važnija od svih drugih aktivnosti, posla, društvenog i ljubavnog života, te na kraju počinje utjecati i na mentalno stanje osobe.

Zašto netko počinje patiti od ortoreksije?

Čini se da se ortoreksija javlja kod ljudi koji se žele pravilno i zdravo hraniti kako bi poboljšali svoje zdravlje, no uz taj motiv postoje i oni manje vidljivi motivi, a to su želja za kontrolom svojeg tijela, bijeg od strahova, želja za mršavijom figurom, povećanje samopouzdanja, traženje spiritualnosti kroz hranu, kreiranje identiteta kroz hranu i mnogi drugi.
Ukoliko niste sigurni da li neka vama draga i bliska osoba ili pak vi sami patite od ortoreksije, postoje određena pitanja na koja možete sami odgovoriti i donijeti zaključak. Čim je više odgovora potvrdno, to su veće šanse da se radi o ortoreksiji.

  1. Poželite li povremeno jesti i ne brinuti se za kvalitetu hrane?
  2. Poželite li ikada potrošiti manje vremena na spremanje hrane, a više na slobodne aktivnosti?
  3. Je li izvan vaše mogućnosti pojesti jedno jelo koje je spremila neka osoba, a da ne poželite kontrolirati od čega je spremljeno?
  4. Tražite li neprestano razloge zbog čega je određena hrana nezdrava za vas?
  5. Stavljate li savršenu prehranu na prvo mjestu u svojem životu, ispred ljubavi, zabave, obitelji?
  6. Osjećate li krivnju i žaljenje kada se ne hranite zdravom hranom iz vaše savršenog načina prehrane?  
  7. Osjećate li da imate kontrolu kada se zdravo hranite?
  8. Jeste li sebe stavili na „nutricionistički pijedestal“ i pitate se kako se drugi mogu hraniti tako nezdravo?


Ma, gdje je problem?

Jedan od najvećih problema je što, kod osoba koje imaju ortoreksiju, njihov način zdrave prehrane, odnosno njihova dijeta je najčešće nezdrava i nutricionistički neispravna. Te su osobe najčešće izolirane od društva jer kao što smo već naglasili, njihov cijeli život se vrti oko prehrane. Nemaju mnogo vremena za druge stvari jer moraju planirati što će pojesti i koliko će pojesti. Osobe s ortoreksijom više se ne hrane instinktivno, odnosno ne znaju kada su gladne, koliko trebaju pojesti, kada su site. Oni se cijelo vrijeme bore da ne posrnu u već unaprijed određenoj prehrani.

Da ne bi bilo zabune, ukoliko se pridržavate određene dijete, ne znači da imate ortoreksiju. Nema ničeg loše u zdravoj prehrani. Osim ako ne uzima previše vremena i pažnje u vašem životu, ako zbog kršenja dijete osjećate mržnju prema sebi i osjećate se bezvrijedno, ako pomoću dijete pokušavate izbjeći rješavanje nekih drugih životnih problema.

Kako se liječiti?

Kao što je i slučaj u svim poremećajima u prehrani, osoba mora priznati da ima problem i tada otkriti što je uzrokovalo taj problem.
Drugi korak je da se oslobode „pritiska“ zdrave prehrane, odnosno da postanu fleksibilniji i manje dogmatski u prehrani. Kako će osoba rješavati emocionalne i psihičke probleme, polako će rješavati i problem u prehrani. Za prevladavanje problema, trebat ćete potražiti pomoć stručnjaka koji se bave poremećajima u prehrani. Osobe koje će se oporaviti od ortoreksije i dalje će se hraniti zdravo, ali će na drugačiji način pristupati zdravoj prehrani. Shvatit će da neće zbog zdrave prehrane postati bolje osobe i da njihovo samopouzdanje nema nikakve veze sa prehranom. Ono što je najvažnije od svega shvatit će da oni nisu samo osobe koje jedu zdravu hranu i da je to svrha njihovog postojanja, nego da su osobe koje vole, koje se zabavljaju, koje rade. Zdrava hrana postat će im samo jedan od aspekata života i da ima mnogo važniji stvari u životu.

(vam)