Prema istraživanju provedenom u Klinici za psihijatriju Vrapče, od nesanice pati čak 26% Hrvata. Ali ne moraš patiti od kronične nesanice kako bi osjetila posljedice manjka sna. Ako spavaš samo jedan sat manje u danu, da nadoknadiš izguljeno trebat će ti čak četiri dana. A ono što je najgore, nedostatak sna se nagomilava s vremenom.
Što je 'dug spavanja'?
Zamisli svoje tijelo kao banku u koju svaki dan ulažeš jednaku količinu sna. Ako jednu noć uložiš manje od propisane količine, znači da ćeš idući dan morati uložiti više. Nakon nekog vremena količina sna koju trebaš uložiti postane velika i teško ti je 'otplatiti dug' sna. Što je taj dug veći, veće su i posljedice na tvoje zdravlje.
Night Round The Clock GIF from Night GIFs
Kako manjak sna utječe na tvoje tijelo?
Osim što postaneš nervozna kada si umorna, od manjka sna može patiti tvoje cijelo tijelo, ali i um. Osobe koje često spavaju manje od sedam do deset sati dnevno mogu imati problema s koncentracijom, brzinom kojom donose odluke i dugotrajni poremećaj moždane aktivnosti.
Dok spavaš tvoje tijelo se oporavlja, a tvoj imunološki sustav naporno radi kako bi popravio sve ono što se poremetilo tijekom dana. Ako ne dobiješ dovoljno sna, ravnoteža tvojih hormona i životnih procesa se ozbiljno naruši što dovodi do kratkoročnih problema poput umora, promjene raspoloženja i veće sklonosti pogreškama, ali i onih dugotrajnijih poput povećanog broja upalnih procesa, promjena u biološkom ritmu i problema s moždanom funkcijom.
Nina Clem GIF from Nina GIFs
Kronična neispavanost vrlo je usko povezana s pojavom ozbiljnih bolesti poput visokog krvnog tlaka, bolesti srca i prekomjerne težine.
Kako se oporaviti od nedostatka sna?
Na sreću, postoje načini kojima možeš poboljšati svoj raspored spavanja i olakšati simptome neispavanosti. Što prije uvedeš neke od ovih promjena, prije ćeš izbjeći negativne posljedice na tvoje tijelo.
Kratkotrajna rješenja
Ako samo jednu noć nisi dovoljno spavala, pokušaj odspavati 20-ak minuta tijekom poslijepodneva. Također pokušaj nadoknaditi nedostatak sna tako što ćeš tijekom vikenda spavati barem sat vremena duže nego inače.
Pokušaj idući dan otići spavati sat vremena ranije, ali nemoj spavati po 12 sati u komadu jer ćeš tako samo još više poremetiti raspored spavanja.
(Foto: Unsplash)
Dugotrajna rješenja
Za dobar san najvažnija je dobra organizacija. Najbolje što možeš napraviti za kvalitetan san je držati se pravilnog rasporeda spavanja. To znači da si odrediš točno vrijeme kada ćeš svakoga dana ići spavati i buditi se. Također, probaj izbjegavati kofein, alkohol, tjelovježbu i izlaganje plavoj svjetlosti prije spavanja. U tome će ti pomoći dobra večernja rutina. Aktivnosti koje radiš u večernjim satima trebale bi biti opuštajuće i ne previše stimulirajuće.
Tablete za spavanje ne bi trebala koristiti često, ali ako si kronično neispavana i teško ti je vratiti se u normalni raspored spavanja, mogu ti pomoći da se vratiš na dobar put. No duže od nekoliko dana ih nije preporučeno koristiti.