Što učiniti ako patite od anksioznosti?
Iako su ovi samo neki od simptoma anksioznosti i ne mora nužno značiti da je osoba s ovim simptomima ujedno i anksiozna, ako sumnjate da patite od nekog poremećaja povezanog s tjeskobom onda najprije duboko razmislite o svom načinu života. Promjena određenih navika u svakodnevici može vam uvelike olakšati život i smanjiti razinu stresa. Prehrana, kvalitetan san i fizička aktivnost nužni su želite li se riješiti tjeskobe. Isto tako, vrlo je bitna i socijalna podrška odnosno ljudi s kojima ćete moći podijeliti svoje brige i frustracije umjesto da sve držite u sebi.
Ako pak poduzimanje malih promjena ne izazove nikakav pomak u tome kako se osjećate, mentalno i fizički, onda je možda vrijeme da se posavjetujete sa stručnom osobom.
Najčešći tretman za anksioznost je kognitivna bihevioralna terapija, koja ukazuje na to da naše misli i ponašanje utječu na to kako se osjećamo i što radimo, i obrnuto. Psiholozi će vam pomoći da postanete svjesniji vlastitih misli i emocija i da se klonite onih koje loše utječu na vaše zdravlje. Postoje mnoge tehnike za liječenje anksioznosti koje su se u velikom broju slučajeva pokazale kao vrlo uspješne. Tehnike relaksacije, primjerice, također mogu biti izuzetno učinkovite.