Humus je posljednjih godina postao jedan od najomiljenijih namaza. I dok ga recimo starije generacije nekad i oklijevaju probati, za mnoge je postao dio svakodnevice. Dok ga neki jedu mažući ga na kruh, drugi ga obožavaju uz mrkvu, a odličan je u kombinaciji s kiselim krastavcima ili krumpirom. Često se govori da je jako zdrav, ali je li stvarno toliko dobar?
Humus se tradicionlano radi od slanutka, sezamovih sjemenki ili tahini paste, maslinovog ulja, limuna i češnjaka. Potječe s Bliskog istoka gdje se jede godinama, a danas se može naći gotovo u svakoj trgovini, a osim tradicionalnog odnedavno u ponudi mnogi nude i različite dodatke, poput chillija, sjemenki i sličnog.
Humus ima visok udio masnoća zbog sezamovih sjemenki i maslinovog ulja, a jedna žlica humusa sadrži oko 8 g nezasićenih masnoća. Sadrži malo ugljikohidrata, a dobar je izvor biljnih bjelančevina i vlakana. Ovisno o receptu, može biti s manje ili više soli. Također sadrži i omega-3 masne kiseline, kalcij, željezo i cink, kao i većinu vitamina B. Zdrava količina humusa iznosi oko 2-4 žlice dnevno, ali trebaš uzeti u obzir i količinu hrane koju konzumiraš tijekom dana. Lako se čuva u hladnjaku, a izvrstan je uz krumpir i kao namaz na kruh za užinu.
Kad kupuješ humus, nemoj uzimti light verziju jer su masnoće u ovom namazu dobre i ne treba ih izbjegavati, ali naravno važno je paziti na veličinu porcije. Važno je provjeriti sastojke jer neki proizvođači znaju zamijeniti maslinovo ulje sa suncokretovim, a tu si i različiti aditivi i šećeri.
A osim toga, domaći humus je lako napraviti u blenderu, a možeš kontrolirati kvalitetu sastojka. Evo nekoliko recepata za dobar humus koji će možda postati i dio tvoje svakodnevice.