Friteza na vrući zrak vs prženje u dubokom ulju
Kad pogledamo razliku između dubokog prženja i 'prženja' u fritezi na vrući zrak, tu je jasan pobjednik, odnosno friteza na vrući zrak definitivno je zdraviji izbor. Glavni razlog toga je, naravno, količina korištenog ulja. Naime, prženje u dubokom ulju ili klasičnoj fritezi zahtijeva nekoliko litara ulja, a friteza na vrući zrak nimalo ulja.
"Friteza na vrući zrak značajno smanjuje količinu ulja upijenog u hranu u usporedbi s dubokim prženjem. Dakle, prednost friteze na vrući zrak prvenstveno je jer manje ulja općenito dovodi do manje kalorija, što može smanjiti rizik od debljanja i pretilosti", govori nutricionistica. Nije da ne uopće ne trebamo jesti masnoće, ali previše pržene hrane jednostavan je način da pretjeramo s masnoćom, a zauzvrat i s kalorijama.
Nadalje, kada se ulje za kuhanje zagrije, ono može proizvesti povećane koncentracije upalnih spojeva, koji se zapravo mogu apsorbirati u hranu. U ovom slučaju, manje zadržavanja ulja jednako je manjem broju upalnih spojeva u hrani koju jedemo. To dovodi do smanjenog rizika za razvoj kronične bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti.
"Ovisno o vrsti ulja koje se koristi, manje ulja može značiti i smanjeni unos zasićenih masnoća, što bi također pridonijelo smanjenom riziku za razvoj kardiovaskularnih bolesti", dodaje nutricionistica.
Friteza na vrući zrak može biti posebno korisna kada se priprema škrobna hrana poput krumpira. Hrani uglavnom treba duže da se 'prži' na vrućem zraku nego kad se prži u dubokom ulju, a škrob se u tom okruženju obično manje razgrađuje. Što to znači? Škrob može biti probavljiviji i potencijalno može imati malo niži utjecaj na šećer u krvi (naravno, još uvijek moraš paziti na ugljikohidrate u hrani pripremljenoj u fritezi na vrući zrak).