Što uzrokuje dijabetes tip 2 i koji su rizični čimbenici?
Svima nam je potreban inzulin za život jer omogućuje da glukoza u krvi uđe u stanice i daje energiju našim tijelima. Kada imaš dijabetes tipa 2, tvoje tijelo još uvijek razgrađuje ugljikohidrate iz hrane i pića i pretvara ih u glukozu. Gušterača tada na to reagira oslobađanjem inzulina. Ali budući da ovaj inzulin ne može ispravno funkcionirati, razina šećera u krvi stalno raste. To znači da se oslobađa više inzulina. Za neke ljude s dijabetesom tipa 2 to na kraju može iscrpiti gušteraču, što znači da njihovo tijelo proizvodi sve manje inzulina. To može dovesti do još više razine šećera u krvi i značiti da si u opasnosti od hiperglikemije.
Upravo zbog dijabetesa tipa 2, ovu bolest zovu globalnom pandemijom, a s obzirom da je ovaj tip ponajviše uzrokovan načinom života - nije iznenađenje da sve više i više ljudi (mlađih i starijih) boluje od dijabetesa tipa 2.
Tipično se javlja nakon 40. godine, budući da starenje samo po sebi može povećati podložnost intoleranciji glukoze i dijabetesu, ali sve je više mlađih osoba (pa čak i djece) koji obolijevaju, najvjerojatnije zbog loše kvalitete života i zabrinjavajućeg povećanja pretilosti u mlađoj dobi.
Dakle, kod osoba s dijabetesom tip 2, pretilost je jedan od najčešćih uzroka, jer je masno tkivo oko abdomena i na gornjem dijelu tijela povezano s inzulinskom rezistencijom, srčanom bolešću, visokim krvnim tlakom, moždanim udarom i povišenim kolesterolom. Podložniji su također i pušači, a u manjem dijelu (oko 25-30 posto oboljelih) ulogu kod djabetetsa tipa 2 igra i genetika.