Dijabetes iliti šećerna bolest jedan je od vodećih problema diljem svijeta. Budući da broj oboljelih od ove bolesti konstantno raste, na današnji dan, 14. studenog - obilježava se Svjetski dan dijabetesa - prvenstveno kako bi se široj javnosti približila važnost kontroliranja razine šećera u krvi.
Kao što piše na stranicama Zavoda za javno zdravstvo, dijabetes (diabetes mellitus) je kronična bolest u kojoj su razine glukoze (šećera) u krvi povišene.
"Većina hrane koju jedemo pretvara se u glukozu koju naš organizam koristi za energiju. Gušterača (pankreas) proizvodi inzulin, hormon koji regulira razinu šećera u krvi i to tako da omogućava ulazak šećera u stanice gdje se pretvara u energiju za tijelo. Osim toga, višak šećera pohranjuje se pomoću inzulina u mišiće i jetru. Ako inzulina nema ili ga je nedovoljno, šećer ne može ući u stanice, ostaje u krvi i dolazi do povišene razine šećera u krvi i razvoja bolesti."
Iako mnogi povezuju dijabetes s prekomjernom težinom i nezdravim životnim stilom, postoje različiti tipovi dijabetesa. Tri najvažnija svakako su tip 1, tip 2 i gestacijski dijabetes. Dok se tip 1 obično javlja u dječjoj i mladenačkoj dobi kada gušterača ne proizvodi inzulin, a gestacijski dijabetes u trudnoći, tip 2 je najčešći oblik ove bolesti i 90 posto oboljelih ima upravo ovaj tip dijabetesa.
Upravo zbog toga današnji dan odlučile smo posvetiti dijabetesu tip 2. Koji su rizični čimbenici, znakovi i simptomi ove bolesti, ali i kako liječiti tip 2 - provjeri u nastavku.