Detoksikacijske su popularnije nego ikada jer, kako mnogi smatraju, uklanjaju štetne toksine iz tijela. To su kratkotrajne intervencije namijenjene uklanjanju toksina i vode iz tijela. Tipična detoksikacijska dijeta uključuje razdoblje posta, nakon čega slijedi stroga dijeta s voćem, povrćem, voćnim sokovima i vodom. Ponekad detoksikacija uključuje i biljke, čajeve, dodatke prehrani i čišćenje debelog crijeva. Detoksikacija se najčešće preporuče zbog moguće izloženosti otrovnim kemikalijama u okolišu ili prehrani, što uključuje zagađivače, sintetičke kemikalije, teške metale i druge štetne spojeve. Ove dijete također pomažu u poboljšanju imunološkog sustava, probave, razine energije i pomažu u mršavljenju.
Međutim, brojna istraživanja pokazuju da su ovakve dijete manjkave i nesigurne, piše Healthline. U nastavku ćemo pokušati odgonetnuti jesu li navedene dijete uistinu učinkovite i isplati li se upuštati u njih.
Najčešći načini detoksikacije
Postoji mnogo načina za provođenje detoksikacijske dijete — od potpunog gladovanja do jednostavnijih modifikacija hrane. Neovisno o njihovoj vrsti, većina detoksikacijskih dijeta uključuje barem jedno od sljedećeg: post, konzumiranje isključivo sokova, korištenje dodataka prehrani, uzimanje ljekovitog bilja, odlazak u saunu. Treba imati na umu da detox dijete mogu varirati u intenzitetu i trajanju, te one rijetko identificiraju specifične toksine koje želimo ukloniti. Međutim, postoji malo ili nimalo dokaza da detoksikacijske dijete uklanjaju sve toksine iz tijela.