Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, procjenjuje se da u svijetu od demencije boluje više oko 50 milijuna ljudi, a samo u Hrvatskoj s ovim mentalnim oštećenjem živi više od 100 tisuća ljudi. Demencija je pad kognitivne funkcije, a da bi se smatralo demencijom, mentalno oštećenje mora utjecati na najmanje dvije moždane funkcije. Demencija može utjecati na:
- memoriju
- razmišljanje
- jezik
- prosudu
- ponašanje
Demencija može biti uzrokovana raznim bolestima ili ozljedama, a mentalno oštećenje može varirati od blagog do teškog. Također može uzrokovati promjene osobnosti. Neke vrste demencije su progresivne, što znači da se s vremenom pogoršavaju. S druge strane, neke se vrste mogu liječiti ili su čak reverzibilne. Međutim, mnogi stručnjaci ograničavaju pojam "demencija" na nepovratno mentalno pogoršanje.
U svakom slučaju, demencija nije pojedinačna bolest. Umjesto toga, to je širok pojam koji opisuje skup simptoma. Ovi simptomi mogu utjecati na nečije pamćenje, kao i na njihovu sposobnost razmišljanja, obrade informacija i komunikacije s drugima.
I dok je Alzheimerova bolest najčešći uzrok demencije, nije jedini uzrok. Iako simptomi demencije mogu varirati zbog temeljnog uzroka, postoje neki ključni simptomi koji su uobičajeni znakovi upozorenja ovog stanja. U nastavku stoga provjeri najčešće rane znakove demencije, kao i uzroke, ali i rizične faktore.