3 navike koje ozbiljno mogu smanjiti rizik od demencije

Novo istraživanje pokazuje kako određene zdrave navike mogu smanjiti rizik od demencije, čak i ako imaš veći genetski rizik

3 navike koje ozbiljno mogu smanjiti rizik od demencije

Teško je gledati kako voljena osoba počinje pokazivati znakove upozorenja o demenciji ili Alzheimerovoj bolesti, a nažalost, kao i svugdje u svijetu - i kod nas su u porastu degenerativne bolesti mozga i demencije te se očekuje se da će se broj slučajeva u sljedećih 30 godina udvostručiti

Dobra vijest je da se provodi sve više istraživanja kako bi se pomoglo spriječiti i liječiti ta razorna stanja mozga. Novo istraživanje sa Sveučilišta u Exeteru otkrilo je da rizik za razvoj demencije može ovisiti o brojnim drugim faktorima osim naše genetike

Istraživanje objavljeno u časopisu JAMA, identificiralo je nekoliko životnih čimbenika koji bi mogli u velikoj mjeri utjecati na nečiju šansu za razvoj degenerativnog stanja mozga. Nakon proučavanja gotovo 200.000 odraslih osoba starijih od 60 godina, istraživači su otkrili da su oni koji vode zdrav način života (zdrava prehrana, neušenje, umjerene količine alkohola, redovita fizička aktivnost) imali manje vjerojatnosti da će razviti demenciju nego oni koji puše, piju alkohol često, imaju prekomjerne obroke, ne vježbaju redovito i nemaju zdravu prehranu. 1,8 posto ljudi koji su imali visoki genetski rizik i loše životne navike razvili su demenciju, u usporedbi s 1,1 posto osoba visokog rizika, ali zdravih navika.

Dakle, što točno podrazumijeva ovaj preventivni životni stil? Ovdje su 3 zdrave navike koje trebaš usvojiti kako bi održala svoj um (ali i tijelo) zdravim:



Tjelovježba

Redovita tjelesna aktivnost definirana je u skladu sa zdravstvenim preporukama od najmanje 150 minuta umjerene aktivnosti tjedno ili 75 minuta energične aktivnosti tjedno - ili pak kombinacije jedne i druge. 

To bi se također moglo definirati uključivanjem umjerene tjelesne aktivnosti najmanje 5 dana u tjednu ili snažnom aktivnošću jednom tjedno. Zvuči kao puno, ali to je samo 30 minuta dnevno, 5 dana u tjednu. Pokušaj otići u šetnju za vrijeme ručka ili razdvoji tih 30 minuta u 10-minutne vježbe tijekom dana.

Image

(Foto: Pexels)

Zdrava prehrana

Zdrava prehrana jednaka je konzumaciji najmanje četiri od ovih sedam skupina zdrave hrane:

  • voće
  • orašasti plodovi i sjemenke
  • povrće
  • integralne žitarice
  • ribe i školjke
  • mliječni proizvodi
  • biljna ulja

Autori istraživanja objašnjavaju kažu kako su ove namirnice povezane s boljom spoznajom u kasnijoj dobi i smanjenim rizikom od demencije.


Image

(Foto: Pexels)

Konzumacija alkohola

Autori istraživanja istaknuli su kako potpuno izbacivanje alkohola ne mora nužno smanjiti tvoj rizik od demencije,već je važna umjerena konzumacija alkohola.

Sve dok su žene pile jedno alkoholno piće na dan, a muškarci ne više od dva, još uvijek su se mogle iskoristiti preventivne zdravstvene beneficije. Jedno piće ekvivalentno je 375 ml pive, 147 ml vina ili 44 ml žestokih alkoholnih pića


Image

(Foto: Pexels)

Zaključak?

Ova spomenute životne navike ne samo da pokazuju obećavajuće promjene u promicanju boljeg zdravlja mozga - već su se pokazala i kao iznimno korisna za mnoge druge aspekte našeg zdravlja. 

Od zaštite srca i sprečavanja raka pa do održavanja zdrave tjeselne težine -  svi možemo imati koristi od implementacije ovih zdravih navika u svoj život iz više razloga.

Image

(Foto: Pexels)