Suprotno mišljenju da je celijakija rijetka, istraživanja su pokazala da čak jedan posto svjetske populacije boluje od ove bolesti. Mnogi od njih ni ne sumnjaju da su bolesni a ako se bolest ne liječi na vrijeme, mogu se razviti ozbiljni zdravstveni problemi.
Što je celijakija?
Celijakija je autoimuna bolest koja pretežno zahvaća tanko crijevo. Posljedica je genetski urođene netolerancije na gluten i jedna je od najčešćih kroničnih gastroenteroloških bolesti. Da bi ju držala pod kontrolom iz svog jelovnika moraš izbaciti bjelančevine pšenice, ječma, raži a možda i zobi.
Gluten je protein (bjelančevina) koji se prirodno nalazi u žitaricama i proizvodima od žitarica. Od glutenskih fragmenata, glijadin je onaj na koji reagira imunološki sustav osobe oboljele od celijakije.
Osim u žitaricama, gluten se nalazi u mnogim prerađenih proizvodima kao dodatak (aditiv) što terapiju ove bolesti čini dodatno izazovnom. A terapija je jedna jedina-bezglutenska dijeta što znači da moraš izbjegavati apsolutno se proizvode koji sadrže gluten.
Što je uzrokuje?
Nema 'vanjskog okidača' poput virusa ili bakterije za razvoj ove bolesti. Naime, celijakija je bolest koja je posredovana imunosnim sustavom kod osoba koje imaju predodređenost za njen razvoj. Drugim riječima, razvija se kao posljedica preburne reakcije imunološkog sustava na gluten.
Važan dio imunosnog sustava, T-limfociti, aktiviraju se nakon što u svoj organizam uneseš gluten pri čemu u tijelu oboljele osobe dolazi do bolne upalne reakcije i narušavanja strukture crijevnih resica tankog crijeva. To dovodi do nemogućnosti pravilne apsorpcije hranjivih tvari u krvotok te dalje u organe i tkiva. Zbog toga može imati vrlo neugodne i teške posljedice za tvoje zdravlje.
Od 10 oboljelih 8 do 9 nema pravu dijagnozu
Ne postoje dvije osobe s istim simptomima bolesti. Brojni, različiti simptomi celijakije, u kombinaciji s malom svjesnosti o njoj, često vode do krivih dijagnoza i ozbiljnih posljedica za zdravlje. Simptomi se svrstavaju u tri skupine-tipične, atipične i tihe. U Hrvatskoj od ove kronične bolesti boluje oko 40.000 ljudi, a samo tri posto oboljelih se pravilno liječi.
To znači da od 10 oboljelih 8 do 9 nema pravilnu dijagnozu. Kako bi olakšali prepoznavanje ove 'kameleonske bolesti', donosimo deset simptoma na koje bi trebala obratiti pažnju ako sumnjaš na celijakiju.