Vrlo čest problem

Nemoj je ignorirati: Najčešći uzorci neugodne boli u leđima

Bol u leđima može biti uzrokovana brojnim faktorima i uzrocima, a neki od njih nisu nimalo bezazleni

keenan-constance-nfmoJh9n4PM-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Svatko od nas barem se jednom u svom životu susreo s neugodnim bolovima u leđima, a upravo je bol u leđima jedan od najučestalijih zdravstvenih problema današnjice.

Image
Optimalan broj koraka

Samo hodaj: Koliko koraka dnevno trebaš napraviti ako paziš na zdravlje

Naša je kralježnica vrlo kompleksna i na okupu drži više od 30 kostiju, a tu su i mišići, ligamenti i tetive te diskovi koji ublažavaju udarce između kralježaka. Kada se u određenom dijelu kralježnice pojave problemi, nastaje bol u leđima.

Nažalost, sjedilački način života te višesatno sjedenje ispred računala loše utječe na naše zdravlje općenito pa i na zdravlje same kralježnice.

I dok je kod većine ljudi bol u leđima prolazna, kod pojedinaca je ona izraženija te se može i negativno odraziti na kvalitetu svakodnevnog života. U nekim se slučajevima javlja naglo i iznenada, a kod drugih se razvija postupno. Na sreću, u većini slučajeva bol u leđima prolazi sama od sebe ili uz pomoći lijekova protiv bolova, a operacije su potrebne samo kod najtežih slučajeva.

Dobra vijest je što bolove u leđima možemo izliječiti i to zdravim načinom života – fizičkom aktivnošću, vježbanjem i pravilnim držanjem. Od velike pomoći mogu biti i alternativni načini liječenja – masaža, akupunktura te razne tehnike relaksacije.

Image
Foto: Pexels

U svakom slučaju, bol u bilo kojem dijelu leđa je znak kojim nam tijelo šalje poruku da nešto nije u redu. Ako se bol u leđima javlja često, potrebno je nešto poduzeti te ono najvažnije – pronaći uzrok.

Neke od najčešćih uzroka koju mogu izazvati bolove u leđima otkrivamo ti u nastavku.

Istegnuti mišići

Dizanje kutija ili pak teških predmeta pa čak i spavanje u neugodnom položaju mogu dovesti do bolnih leđa. Moguće je da si istegnula ili iščašila jedan od mnogih mišiča i tetiva koje se nalaze u kralježnici. Kada je bol u leđima uzrokovana istegnutim mišićima, mogu se pojaviti i grčevi te osjećaj napetosti u leđima.

Image
Foto: Pexels

Nepravilno držanje

Sjedilački način života te pogrbljeno držanje među najčešćim su uzrocima koji vode do bolova u leđima. Iz tog je razloga vrlo važno pravilno sjediti i držati se što ravnije kako bi kralježnica bila u pravilnom položaju. Od velike pomoći mogu biti vježbe za leđa.

Image
Foto: Unsplash

Oštećeni disk

Diskovi koji se nalaze između kralježaka ublažavaju udarce i teret kralježnici i zapravo imaju ulogu amortizera. Kako starimo, diskovi se troše i postaju skloniji oštećenjima. Ponekad do oštećenja diskova može doći i radi određenih pokreta ili pak postoje genetske predispozicije. U takvim slučajevima može se javiti i vrlo neugodna bol u leđima zbog koje je potrebno posjetiti liječnika.

Image
Foto: Unsplash

Stres

Znamo da je stres pošast modernog doba i da je prisutan u našoj svakodnevici, kao i da može uzrokovati brojne zdravstvene probleme pa tako i bol u leđima, osobito u gornjem dijelu. Naime, kada smo pod stresom, naše se tijelo grči i osjećamo se ukočeno što izaziva bolove i napetost u leđima i ramenima. Na sreću, bolovi u leđima izazvani stresom mogu se vrlo jednostavno riješiti – uz pomoć tehnika opuštanja te vježbi istezanja. Šetnje i boravak na svježem zraku također mogu biti od velike pomoći.

Image
Foto: Pexels

Artritis

Artritis je danas učestala bolest, a riječ je o kroničnoj upali koja se javlja kod nekih odraslih osoba. Može zahvatiti zglobove u cijelom tijelu, uključujući i leđa. Ako ti se uz bolove u leđima javljaju i ukočenost te otekline na zglobovima svakako posjeti liječnika.

Image
Foto: Pexels

Endometrioza

Endometrioza je ginekološki poremećaj koji pogađa isključivo žene, a javlja se kada tkiva, koja inače oblažu unutrašnjost maternice, počinju rasti izvan nje te tako uzrokuju brojne zdravstvene probleme među kojima su i bolovi u leđima, osobito tijekom menstrualnog ciklusa.

Image
Foto: Unsplash

Drugi zdravstveni problemi

Osim spomenutih, bol u leđima mogu izazvati i brojni drugi problemi sa zdravljem poput upale bubrega ili gušterače kod kojih se bol iz bolesnih organa i žlijezda širi prema kralježnici. Ako bol u leđima ne prestaje nakon šest tjedana ili je stalno osjećaš, vrlo je važno da što prije posjetiš liječnika kako bi se ustanovio uzrok koji izaziva bol.

Image
Foto: Unsplash