Aronija je biljka grmolikog oblika koja daj sitne tamno plave bobice, okusom jako trpke, no izuzetno dobre za zdravlje. Latinski joj je naziv Aronia melanocarapa (crnoplodna aroniaj), a potječe iz Sjeverne Amerike. Zrije u kolovozu.
S obzirom da je jako otporna, proširila se po cijelome svijetu, no više joj odgovara hladnija klima. Zbog svoje otpornosti aroniju ne napadaju nametnici te je nije potrebno prskati pesticidima, stoga ne moraš strahovati kada ju kupuješ. Uzgaja se na potpuno ekološki način. Želiš li, najzdravija biljka na svijetu može rasti i u tvom vrtu, a najbolje je posaditi je ujesen.
Treba joj otprilike tri godine da urodi plodom. S obzirom na trpkost, nije baš ukusna u sirovom obliku (ukoliko ti to ne smeta, preporuča se pojesti oko 200 grama svježih bobica dnevno) pa se najčešće konzumira u oboliku soka, džema, vina, u prahu kao dodatak jelima ili pak u obliku suplementa. Također, možeš zalediti svježe plodove pa ih dodavati u smoothie.
Kako napraviti sok od aronije?
Sok od aronije ima brojna ljekovita svojstva - jača imunitet, prevenira i liječi infekcije uzrokovane virusima i bakterijama, dobar je za želudac i crijeva te snižava krvni tlak.
Ovaj napitak napravit ćeš uz pomoć sokovnika ili mašine za mljevenje mesa. U postupku se koristi hladna preša što znači da će aronija zadržati sva svoja nutritivna svojstva. U sok se ništane dodaje. Od jednog kilograma ploda, dobije se malo više od pola litre napitka. Sok od aronije pije se u malim količinama.
Preporuča se ujutro na tašte popiti količinu koja stane u čašicu za rakiju. Za jače djelovanje, odnosno ne za prevenciju, već za liječenje bolesti, preporučuje se popiti čašicu soka pola sata prije obroka, u količini do tri čašice dnevno.
Nutritivni sastav aronije
Zbog svojih svojstava aronija se s pravom naziva najzdravija biljka na svijetu. Sarži jako malo kalorija, a obiluje nutrijentima te je odličan izvor antioksidansa (što se očituje već na prvi pogled, u njezinoj tamnoj boji).
Istraživanje objavljeno u Phitotherapy research, pokazalo je da aronija sadrži kombinaciju antocijaninine i procijanidinine, izuzetno jake antioksidanse koji saniraju oštećenja na stanicama uzrokovana djelovanjem slobodnih radikala, jačaju imunitet te reguliraju razinu glukozu u krvi.
Osim jakim antioksidansima, aronija obiluje vitaminom C, kalijem, cinkom, željezom, kalcijem i magnezijem, folatima, vitaminima B skupineniacinom te beta karotenom.
Ljekovitost aronije
Ova snažna bobica snižava upale u organizmu, djeluje antibakterijski, antivirusno, antigljivično i antitumorski. Redovita konzumacija aronije ojačat će imunutet, ali i pomoći bivšim pušačima da im se tijelo očisti od toksina.
Aronija snižava visok krvni tlak, ublažava glavobolje, liječi želučane i crijevne probleme, zaustavlja proljev, čuva zdravlje krvnih žila. "Rezultati su pokazala da uzimanje aronije pomaže povisti dobar i sniziti loš kolesterol u krvi", stoji u spomenutom članku objavljenom u Phitotherapy Research.
Aronija pomaže očistiti tijelo od toksina pri čemu posebice blagotvorno djeluje na jetra. Uvrsti je u svoju prehranu, na način koji ti je najprihvatljiviji i učinit ćeš puno za svoje zdravlje.
Izvori:
The Health Benefits of Chokeberry