1. Smanji unos kave
Kofein je stimulans, a on nas drži budnima. Ako u rano poslijepodne popijemo šalicu kave može se dogoditi da ostanemo budni cijelu noć. Kofein može ometati naš tjelesni sat, a samim time i utjecati na naše zdravlje. Možda tijekom dana nisi ni svjesna koliko si kava popila? S druge strane, ako nismo dovoljno spavali možemo čak posegnuti za još većom količinom kave. I tako se odjedanput nađemo u začaranom krugu.
Prečesto se dogodi da ono što bi nam trebalo pomoći, poput kave, može rezultirati štetom. Kava i druga pića s kofeinom (crni čaj ili slatka gazirana pića) brzo rješavaju trenutni problem, ali nisu dugoročno rješenje. Previše kofeina može poremetiti naš raspored spavanja.
Za bolji i kvalitetniji san važno je prestati piti kofeinske napitke otprilike četiri do šest sati prije spavanja. Kavu ili gazirano piće možemo zamijeniti s biljnim čajem sa žlicom meda. Omiljenu crnu čokoladu možemo pojesti u ranom dijelu dana, a ne poslije podne. Neki ljudi vole puno više ritual ispijanja kave, ne nužno napitak, pa se u tom slučaju može konzumirati kava bez kofeina.
(Foto: Pixabay)