S njima nemoj pretjerivati

Ove su namirnice zdrave, no mogu ti naštetiti ako pretjeruješ

Iako su zdrave i važno ih je uključiti u svoju prehranu, ove namirnice mogu djelovati toksično ako s njima pretjeramo

pexels-ivan-samkov-5799679.jpeg
Foto: Pexels

Hraniti se zdravo jako je važno, a danas i vrlo popularno. Postoje mnoge zdrave namirnice koje bismo trebali jesti jer obiluju vrijednim nutrijentima koji su važni za naš organizam i za održavanje dobrog zdravlja.

Image
Čitaj deklaracije!

Šest 'zdravih' namirnica koje skrivaju puno više šećera no što misliš

Ipak, važno je znati da više uvijek ne znači i bolje te i sa zdravom hranom treba biti umjeren. Naime, čak i zdrave namirnice mogu biti štetne za naše zdravlje ako s njima pretjeramo odnosno ako ih pojedemo u prevelikim količinama.

U nastavku ti otkrivamo 8 nevjerojatno zdravih namirnica koje mogu biti potencijalno opasne za tvoje zdravlje ako ih konzumiraš u većoj količini.

Omega-3 i riblje ulje

Omega-3 masne kiseline esencijalne su za naše zdravlje jer štite tijelo od upala, povoljno utječu na zdravlje mozga, a mogu smanjiti i rizik od srčanih oboljenja. S obzirom na to da najčešće nisu dovoljno zastupljene u našoj prehrani, mnogi uzimaju suplemente koji ih sadrže. Kod većine takvih suplemenata omega-3 masne kiseline proizvode se od riba i algi. Dokazano je da uzimanje omega-3 masnih kiselina u prevelikim količina može biti štetno. Preporučene doze su 1-6 grama na dan, no uzimanje 13-14 grama može se loše odraziti na zdravlje pojedinca i imati učinak razrjeđivanja krvi. To može predstavljati rizik, posebno za ljude koji su skloni krvarenju ili pak uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi.

Image
Foto: Pexels

Tuna

Tuna je riba koja obiluje zdravim masnoćama i proteinima, no može sadržavati i visoku razinu polutanata odnosno onečišćivača okoliša među kojima se najviše ističe metil-živa. Taj teški metal djeluje toksično na neurološki sustav te u većim količinama može biti vrlo opasan za ljudsko zdravlje, uzrokujući zaostajanje u razvoju kod djece, probleme s vidom i koordinacijom te oštećenje sluha i govora. Upravo radi toga, trudnicama i djeci savjetuje se da ograniče unos morskih plodova, a važno je napomenuti da postoje i druge vrste ribe koje obiluju zdravim kiselinama, a za koje je manje vjerojatno da će biti kontaminirane živom. To su losos, pastrva, srdela i skuša.

Image
Foto: Pexels

Cimet

Cimet je jedan od najukusnijih i najzdravijih začina koji se često upotrebljava u kulinarstvu. Obiluje antioksidantima, bori se protiv upala u tijelu, a može smanjiti i razinu šećera u krvi. Pomaže čak i kod mršavljenja, a neka su istraživanja pokazala da može smanjiti i rizik od raka, dijabetesa i bolesti srca. Ipak, cimet sadrži visoke količine spoja koji se naziva kumarin, a koji je štetan za ljudsko zdravlje u velikim količinama. Postoje dvije vrste cimeta, azijski i cejlonski. Cejlonski cimet je puno zdraviji i sadrži manje kumarina pa je puno bolji izbor. Dnevna količina kumarina koju naš organizam može podnijeti je 0,1 mg po kg tjelesne težine, a sve više od toga može biti toksično i kancerogeno.

Image
Foto: Pexels

Muškatni oraščić

Još jedan aromatični začin koji se često koristi, osobito u jesensko i zimsko vrijeme je muškatni oraščić. On sadrži spoj miristicin koji je zapravo psihoaktivna tvar. U manjim dozama, muškatni oraščić nije štetan, no u većim količinama može izazvati trovanje. Simptomi trovanja miristicinom uključuju mučninu, vrtoglavicu, srčanu aritmiju i halucinacije. Ne preporučuje se unositi više od 1 žličice muškatnog oraščića dnevno.  

Image
Foto: Pexels

Kava

Kavoljupcima se neće svidjeti informacija o tome da njihov omiljeni napitak također može loše utjecati na njihovo zdravlje. Iako je kava u manjim količinama dobra jer sadrži antioksidante i druge aktivne spojeve, a i pomaže nam da se razbudimo, svi znamo da ona sadrži i kofein. Jedna šalica kave sadrži otprilike oko 80-120 mg kofeina, a dnevna preporučena doza je 400 mg. Sve više od toga može biti štetno i opteretiti naš živčani sustav te izazvati zdravstvene probleme poput nesanice, nervoze, razdražljivosti, grčeva u želucu, lupanja srca i tremora mišića.

Image
Foto: Pexels

Životinjska jetrica

Životinjske mesne iznutrice mnogima su delicija, a najpopularnija su jetrica. Iako obiluju nekim nutrijentima među kojima se ističu vitamini B12, A vitamin te željezo i bakar, pretjerana konzumacija mesnih iznutrica može izazvati toksičnost. Simptomi koji se pojavljuju u slučaju trovanja su problemi s vidom, bol u kostima, mučnina i povraćanje. Iako su zdrava, jetrica se ne preporučuju jesti previše često. Jednom tjedno je dovoljno.

Image
Foto: Pexels

Kruciferno povrće

U ovu porodicu spadaju brokula, kelj, kupus i karfiol i iako je ovo povrće izuzetno zdravo te se često nalazi na našim jelovnicima, s njime također treba biti umjeren. Naime, ovo povrće sadrži spojeve koji se nazivaju tiocijanati, a koji mogu utjecati na sposobnost apsorpcije joda u tijelu. To pak može dovesti do stanja koje se naziva hipotireoza. Kod hipotireoze štitnjača je nedovoljno aktivna što dovodi do zatvora, suhe kože, smanjene razine energije i debljanja. Iako je kruciferno povrće vrlo zdravo, ipak treba biti umjeren s konzumacijom te ga izbjegavati jesti u vrlo velikim količinama.

Image
Foto: Pexels

Brazilski oraščići

Poznato je da su orašasti plodovi jako dobri za naše zdravlje, a to vrijedi i za brazilski orah. Ova ukusna i zdrava grickalica sadrži selen koji je esencijalan za naš organizam, ali može biti toksičan u većim količinama. Dnevna preporučena doza selena za odraslu osobu je 50-70 mikrograma. Usporedbe radi, jedan veliki brazilski oraščić može sadržavati čak 95 mikrograma selena, što je više od dnevne preporučene doze. Upravo radi toga, prilikom uživanja u ovom ukusnom snacku valja biti vrlo oprezan. Simptomi trovanja selenom su gubitak kose i noktiju, probavne smetnje te poteškoće s pamćenjem.

Image
Foto: Unsplash