Zdrave odluke

Nije teško: Trikovi koji će ti pomoći da jedeš zdravije (i mršaviš)

Jednostavne, održive i realne prehrambene strategije koje svatko može uvrstititi u svoju svakodnevnu rutinu

toni-koraza-r_VLi4NDa9c-unsplash.jpeg
Foto: Unsplash

Zdrava i uravnotežena prehrana svima bi nam trebala biti prioritet, želimo li biti zdravi i osjećati se dobro u vlastitome tijelu. Često se govori o tome kako bismo trebali izbjegavati prerađene namirnice jer su one nezdrave, no važno je napomenuti da nije sva procesuirana hrana loša. Naime, procesuirana odnosno prerađena hrana je svaka hrana koja je konzervirana, kuhana, smrznuta, pasterizirana ili zapakirana.

Image
Bez gladovanja

Pokušavaš li smršavjeti, ovo su namirnice koje trebaš uključiti u prehranu

Neke od procesuiranih namirnica, poput smrznutog voća i povrća te pasteriziranih mliječnih proizvoda, nisu loše za naše zdravlje i dio su zdravog načina prehrane. Ono što bismo trebali izbjegavati svakako su namirnice koje obiluju solima, šećerom, aditivima i konzervansima koji mogu naštetiti našem zdravlju. Želiš li poboljšati kvalitetu svoje prehrane, unos takve hrane trebala bi svesti na minimum.

Želiš li se hraniti zdravije te jesti manje loših procesuiranih namirnica, pročitaj savjete koje ti donosimo u nastavku. Riječ je o jednostavnim, održivim i, prije svega, realnim prehrambenim strategijama koje svatko može uvrstiti u svoju svakodnevnu rutinu.

Uvijek uz sebe imaj zdrave grickalice

Kada si na poslu ili negdje vani i u žurbi si te nemaš dovoljno vremena za normalan obrok, najlakše je zgrabiti nešto usput u pekari ili trgovini. Ipak, pekarski proizvodi i slatkiši vrlo su loš izbor za tvoje zdravlje. Kako bi izbjegla takve situacije, uvijek uz sebe imaj zdrave grickalice poput voća ili orašastih plodova. To će spriječiti napadaje gladi i omogućiti ti puno zdravije prehrambene izbore. Hranjive međuobroke možeš pripremiti i kod kuće te ih ponijeti sa sobom na posao. Odličan izbor su i humus s povrćem, kuhana jaja te grčki jogurt s voćem.

Image
Foto: Unsplash

Rafinirane žitarice zamijeni cjelovitima

Jedan od najjednostavnijih načina da smanjiš unos loše procesuirane hrane je taj da te namirnice zamijeniš zdravijim cjelovitim namirnicama. Kod zdravog načina prehrane sve je zapravo stvar izbora. Primjerice, običnu bijelu tjesteninu zamijeni integralnom, a umjesto bijelog kruha kupi onaj s cjelovitim žitaricama. Ne samo da su cjelovite žitarice puno bogatije hranjivim tvarima, već te mogu zaštititi i od nekih bolesti kao što su dijabetes i neke vrste raka, što je dokazano i brojnim studijama.

Image
Foto: Unsplash

Budi kreativna u kuhinji

Umjesto da kupuješ gotovu hranu ili da naručuješ iz restorana, radije se uputi i svoju kuhinju i počni sama pripremati svoje obroke. Na taj ćeš način jesti puno zdravije, a i uštedjet ćeš nešto novaca. Uostalom, to će ti omogućiti da sama kontroliraš što ćeš unositi u svoje tijelo, ali ti i dati priliku da budeš kreativna i da eksperimentiraš s novim receptima. Kod kuće možeš napraviti i jako ukusne granola pločice koje onda možeš ponijeti na posao ili ih jesti kada te uhvati želja za slatkim. Uz malo volje i truda, kuhanje može biti itekako zabavno.

Image
Foto: Unsplash

Nemoj zaboraviti hidrataciju

Neprestano se ističe koliko je hidratacija važna za dobro zdravlje, ali i za lijepu kožu. Da bi naš organizam mogao normalno funkcionirati, dnevno bismo trebali popiti 1,5-2 litre vode. Želiš li se hraniti zdravije, svakako izbjegavaj zaslađene napitke kao što su sokovi i energetski napici te alkohol.  Umjesto toga, pij vodu i biljne čajeve koji su zdraviji izbor, a za dodatnu aromu možeš im dodati krišku limuna, listiće mente ili pak malo meda.

Image
Foto: Unsplash

U svoju prehranu uvrsti više povrća

Voće, povrće i cjelovite žitarice temelj su zdrave prehrane. Kada svoje  obroke pripremaš kod kuće, svakako uključi barem jednu porciju povrća. Izuzetno je hranjivo i odličan je izvor vlakana pa će te držati sitom i smanjiti žudnju za nezdravim namirnicama.

Image
Foto: Unsplash

Loše namirnice zamijeni dobrima

Za mnoge prerađene proizvode postoji bezbroj zdravijih alternativa pa uzmi to u obzir sljedeći put prilikom nabavke namirnica. Čitaj etikete na proizvodima i uvijek biraj što prirodnije i svježe namirnice koje ne sadrže čitav niz nezdravih dodataka. Kupovne hrskave žitarice možeš zamijeniti običnim zobenim pahuljicama i svježim voćem. Kokice su puno zdravije ako ih pripremiš na klasičan način, a ne u mikrovalnoj. Za salatu su najbolji preljev maslinovo ulje i ocat, umjesto gotovih preljeva. Opcija je uistinu mnogo, samo si trebaš dati truda i savjesno donositi svoje prehrambene odluke.

Image
Foto: Unsplash

Smanji unos mesnih prerađevina

Crveno meso i mesne prerađevine trebala bi izbjegavati ili ih jesti u ograničenim količinama jer su izuzetno štetne za zdravlje i mogu doprinijeti razvoju brojnih bolesti. Voliš li jesti mesne proizvode, samo ih zamijeni zdravijim alternativama poput piletine, puretine, tune ili lososa. Uz to, u svoju prehranu možeš dodati i više namirnica koje su izvor biljnih proteina, poput tofua, leće ili mahunarki.

Image
Foto: Unsplash

Uvedi promjene polako

Imaj na umu da se prehrambene navike ne mogu promijeniti preko noći i da je potrebno neko vrijeme da bi se prilagodila zdravijem režimu. Uz to, nema potrebe da u potpunosti eliminiraš baš svu procesuiranu hranu iz svoje prehrane odjednom. Želiš li usvojiti zdrav način života, promjene počni uvoditi polako. Upravo je sporo uvođenje promjena često učinkovitije i održivije na duge staze. Čak su i neka istraživanja pokazala da nam takve male promjene pomažu u stvaranju dugoročnih zdravih navika, ali i cijeli proces prilagodbe čine puno lakšim. Svaki tjedan možeš isprobati jednu od ovih strategija i zatim ih postupno uvoditi, jednu po jednu, u svoju svakodnevicu. Imaj na umu da i dalje povremeno možeš uživati u procesuiranim namirnicama, ali u umjerenim količinama.

Image
Foto: Unsplash