Prekomjerna konzumacija šećera vrlo je štetna za zdravlje, a brojna su istraživanja pokazala kako prosječna osoba dnevno unese čak 20 žlica šećera – što je skoro 3 puta više od preporučene doze. Problem je u tome što je šećer skriven u brojnim namirnicama koje svakodnevno konzumiramo pa često nismo ni svjesni koliko šećera smo pojeli.
Šećer se nalazi u sokovima, slatkišima i drugoj procesuiranoj hrani, a može izazvati brojne probleme sa zdravljem te doprinijeti razvoju bolesti kao što su dijabetes, rak i srčana oboljenja. Osim toga, šećer izaziva i pretilost, kao i propadanje zubiju te probleme s karijesom.
Prilično je izazovno smanjiti unos šećera, a kamoli ga u potpunosti izbaciti iz prehrane. Ipak, uz pridržavanje određenih savjeta, moguće je smanjiti svakodnevnu konzumaciju šećera te tako učiniti nešto dobro za svoje zdravlje.
Izbaci sokove i energetske napitke
Kupovni sokovi, alkohol te energetska pića u sebi sadrže jako puno šećera i praznih kalorija pa ih je bolje izbjegavati i umjesto toga piti običnu vodu te nezaslađene biljne čajeve. Čak i oni napici koji se promoviraju kao 'zdravi', poput voćnih sokova te smoothieja u sebi sadrže šećere. Osim toga, naše tijelo drugačije reagira na kalorije iz pića. One se apsorbiraju brže, što rezultira brzim porastom razine šećera u krvi.
Smanji unos slatkiša
Iako su vrlo ukusni, deserti i slastice u nutritivnom su smislu vrlo siromašni. Sadrže puno šećera, ali i drugih nezdravih dodataka koji izazivaju nagli rast i pad šećera u krvi. Kao posljedica se javljaju umor, ponovna glad i žudnja za nezdravom hranom. Ne možeš li zamisliti svoju prehranu bez slatkog, dobra i puno zdravija zamjena za slatkiše su tamna čokolada, voće i grčki jogurt sa cimetom.
Izbjegavaj umake s dodatkom šećera
Gotovi umaci i dodaci za jela poput kečapa i preljeva za salatu vrlo se često koriste u prehrani, a zapravo su jako nezdravi. Obiluju šećerom i praznim kalorijama stoga ih je bolje izbjegavati u širokom luku. Isto vrijedi i za industrijski obrađene odnosno procesuirane namirnice i instant pripravke. Okus svojih jela možeš obogatiti uz pomoć svježih začina i zdravijih dodataka kao što su origano, peršin, čili, sok limuna te vinski ocat.
Fokusiraj se na punomasne namirnice
Namirnice koje na sebi imaju oznaku 'manje masti' zapravo su vrlo loše za naše zdravlje, s čime se slažu i nutricionisti. Naime, takve namirnice imaju smanjeni udio masnoće, ali najčešće obiluju šećerima. Masnoće nisu loše i neophodne su za normalno funkcioniranje našeg organizma, no važno je birati zdrave masnoće koje se nalaze u namirnicama kao što su masna riba, maslinovo ulje, avokado, mliječni proizvodi te maslac od kikirikija.
Biraj neobrađenu hranu
Želiš li se hraniti zdravo, uključi u svoju prehranu što više povrća, voća i cjelovitih namirnica. Izbjegavaj procesuiranu hranu i rafinirane ugljikohidrate. Cjelovite namirnice bolji su izbor jer ne sadrže aditive ni druge umjetne dodatke. Nastoj sama kuhati svoje obroke što češće je moguće jer ćeš na taj način sama moći birati koje ćeš namirnice koristiti, kako ćeš ih začiniti, itd. Puno je jednostavnih recepata za pripremu vrlo zdravih i ukusnih jela, samo si treba dati malo truda.
Ograniči slatke žitarice za doručak
Žitarice koje volimo jesti za doručak često sadrže jako puno šećera pa nisu najbolji izbor. Čak i granola može sadržavati dodatni šećer. Umjesto kupovnih žitarica, za doručak radije biraj svježe voće, grčki jogurt, zobenu kašu ili avokado tost.
Počni jesti više proteina i vlakana
Prekomjerni unos šećera može izazvati pretilost, ali i brojne druge probleme sa zdravljem. S druge strane, prehrana obogaćena proteinima i vlaknima može imati suprotni učinak, smanjiti glad i pomoći kod mršavljenja. Namirnice koje sadrže proteine su vrlo zasitne i smanjuju žudnju za slatkim. Kako bi obuzdala svoju želju za šećerom, opskrbi se cjelovitom hranom bogatom proteinima, kao što su meso, riba, jaja, punomasni mliječni proizvodi, avokado i orašasti plodovi.
Nauči čitati etikete na proizvodima
I za kraj, onaj najvažniji savjet – nauči čitati etikete na proizvodima koje kupuješ. Na ambalaži svake namirnice naveden je kompletan popis sastojaka. Ako se šećer nalazi visoko na popisu sastojaka, to znači da ga u toj namirnici ima puno. Na žalost, šećer je često skriven u namirnicama za koje pretpostavljamo da su zdrave. Šećeri se ponekad kriju pod drugačijim imenima, a neka od najčešćih su maltoza, dekstroza, šećer šećerne trske, melasa i karamela.