„Zašto se stalno osjećam umorno?“ jedno je od pitanja koje sami sebi često postavljamo, a pokazalo se da ljudi u posljednje vrijeme sve češće unose ovu frazu i u Googleovu tražilicu. Pa zašto se svi osjećamo tako umorno, čak i kada spavamo dovoljno? Nažalost, postoji niz mogućih razloga.
Stručnjaci su za Vogue otkrili kako je sve veći broj pacijenata koji se žale da se stalno osjećaju umorno, a te se brojke osobito penju od pandemije. Od loše prehrane preko stresa pa do hormonske neravnoteže, u nastavku otkrivamo neke od uobičajenih razloga koji mogu uzrokovati umor.
Adrenalni umor
Adrenalni umor odnosno iscrpljenost nadbubrežnih žlijezda nastaje uslijed dugoročne izloženosti stresu. Nastaje kada nadbubrežne žlijezde prečesto izlučuju hormon stresa (kortizol) radi čega dolazi do njihove iscrpljenosti i slabijeg rada. Kao posljedica, može se pojaviti čitav niz simptoma među kojima su najčešći umor, anksioznost, napetost, slaba koncentracija, problemi sa spavanjem, itd. Ako je to uzrok umora, ključno je naučiti upravljati stresom u svakodnevnom životu. Korisne mogu biti tehnike poput dubokog disanja, meditacije ili joge, kao i boravak u prirodi.
Manjak nutrijenata
Nedostatak određenih hranjivih tvari može uzrokovati umor te utjecati na našu razinu energije, ističu nutricionisti. Zdrava prehrana ključna je za dobro raspoloženje i energiju. Studije su pokazale da su niske razine vitamina D i B12 najčešće povezane s umorom. Primjerice, vitamin B12 važan je nutrijent koji nam pomaže da se osjećamo puni energije, a njegov manjak može dovesti do razvoja anemije i pojave umora. Manjak ovog nutrijenta najčešće se javlja kod vegana i onih koji slijede biljnu prehranu. Manjak željeza i magnezija također mogu biti povezani s umorom. Važno je osigurati si uravnoteženu prehranu punu zdravih masnoća, nemasnih proteina, vlakana i povrća. Uz to, i suplementacija može biti korisna.
Loša kvaliteta sna
Nije potrebno spominjati da ako spavamo nedovoljno ili ako je san loše kvalitete, vjerojatno ćemo se tijekom dana osjećati umorno i bezvoljno. Ključno je uspostaviti zdravu rutinu spavanja, a to podrazumijeva odlazak u krevet i buđenje svaki dan u isto vrijeme te minimalno 7-8 sati sna svake noći.
Hormonalna neravnoteža
Hormonska neravnoteža, bilo da je riječ o spolnim hormonima poput estrogena ili nepravilnom radu štitnjače, također može uzrokovati umor, ističu liječnici. Osobe koje stalno osjećaju umor trebale bi otići kod liječnika i provjeriti hormone.
Prehrana
Naša prehrana igra veliku ulogu u tome kako se osjećamo. Ako jedemo puno ultraprerađene hrane koja je bogata šećerom, zasićenim mastima i aditivima, a siromašna esencijalnim nutrijentima, veća je vjerojatnost da ćemo se osjećati umorno. Visoko prerađeni, rafinirani ugljikohidrati (poput bijelog kruha, tjestenine, slatkiša i slatkih pića) brzo se metaboliziraju i mogu uzrokovati velike skokove glukoze u krvi, praćene naglim padovima, što može dovesti do umora, pojasnili su stručnjaci.
Dehidracija
Jedan od najčešćih simptoma dehidracije je letargija, jer je voda neophodna za brojne fiziološke procese koji se događaju unutar našeg tijela, uključujući i stanične funkcije, transport hranjivih tvar i kisika te uklanjanje toksina. Odgovarajuća hidratacija pomaže u održavanju ravnoteže elektrolita, regulira tjelesnu temperaturu i osigurava učinkovitu kardiovaskularnu funkciju. Kada je tijelo dehidrirano, krvni tlak se smanjuje, što znači da se manje krvi pumpa u mozak i druge vitalne organe - to može dovesti do osjećaja umora i tromosti jer tjelesna učinkovitost opada. Osim toga, dehidracija može narušiti kognitivne funkcije, otežavajući koncentraciju, budnost i pamćenje informacija, što dodatno pridonosi osjećaju umora.
Sjedilački način života
Što se manje krećemo, osjećamo se umornije – a s modernim zapadnjačkim načinom života koji se vrti oko uredskih poslova za stolom, mnogi od nas puno sjede. Studije su pokazale da postoji veza između redovite fizičke aktivnost i smanjenja umora, a jedno je istraživanje otkrilo da bavljenje tjelovježbom može smanjiti razinu umora za ogromnih 65 posto.