Fatalna ljubav grelina i dopamina
Vrlo ukusna hrana može imati opasne učinke na mozak. "Pretjerana konzumacija ukusne hrane može pokrenuti reakcije u sustavu nagrađivanja mozga, slične onima zabilježenima kod ovisnosti", upozorava psihologinja Nicole Aurigemm. Evo kako to funkcionira: Kada jedeš redovito, nutritivno bogato i umjereno, jest ćeš samo kada si gladna. To je zato što se hormon grelin, koji upravlja apetitom, povećava prije jela i smanjuje nakon što pojedeš obrok. No, kada se najedeš pečenog mesa, slasnog i masnog pire krumpira preko kojeg si prelila umak, a potom pojedeš kolač, popiješ liker, grelin će ostati aktivan. Kod prekomjernog unosa masti i šećera, hormon koji regulira glad ostaje povišen čak i nakon jela, objašnjava psihologinja.
Osim toga, tu je i osjećaj ovisnosti, zahvaljujući pojačanom lučenju dopamina u organizmu, dok uživaš u finoj hrani. Naime, "osim utjecaja na apetit, grelin također aktivira dopamin, tako da jedući masnu i slatku hranu, razine grelina ostaju povećane, što aktivira oslobađanje dopamina, što ćeš osjetiti kroz žudnju za još jednim kolačem jer se jedući ga, osjećaš sjajno. To dovodi do začaranog kruga i ovisničkog ponašanja".
"Mozak se osjeća nagrađeno nakon što pojede ukusnu hranu te traži još ovog ugodnog stimulansa što stvara ciklus ovisnosti", objašnjava psihologinja i dodaje kako je "otegotna okolnost ta što su naša tijela evolucijski ustrojena da traže visokokaloričnu hranu".
Rješenje je u tome da izbalansiraš u svojoj prehrani ugljikohidrate i masti s proteinima i povrćem kako bi svoj mozak (jer on na koncu sve regulira) držala pod kontrolom.