Hvala, dosta mi je!

Odustani na vrijeme: 7 stvari koje se događaju tvom tijelu ako se prejedeš

Postoji uzrečica koja kaže: 'Teško je biti gladan, a teško je biti i sit'. Svatko tko se barem jednom prejeo, zna da je to istina

pexels-nicole-michalou-5778906.jpg
Foto: Pexels

Ponekad čak ni loše iskustvo, u ovom slučaju "preživljavanje" nakon što si se pošteno prejela, nije dovoljan poticaj da idući put postupiš drugačije. Ako je tako, donosimo ti neugodne činjenice koje će ti pomoći da se zaustaviš sa žvakanjem, prije no što sve sa stola premjestiš u svoj želudac.

Image
Mokra i zadovoljna

Istina ili mit: Sagorijevaš li kalorije brže ako se znojiš?

Bliži se vrijeme blagdana, a time za mnoge i prejedanja, što nije dobro za organizam, ali ni za psihu. Poradi na sebi, suzdrži se i dio onog što imaš pokloni osobi koja je u potrebi. Ne kalkuliraj, ne analiziraj, već jednostavno daj.

Image
Foto: Pexels

I ne zaboravi, biti umjerena u jelu je vrlina. U nastavku ti otkrivamo koji su to neželjeni procesi koji se odvijaju u tvome tijelu nakon što se prejedeš.

Želudac se rasteže

"Tvoj trbuh je vrlo elastičan… kao hlače za jogu!" objašnjava za portal Your Tango liječnica Lisa Eberly. "Veličina želuca varira od osobe do osobe, ali u prosijeku može zaprimiti litru sadržaja. Kada pojedeš previše hrane, želudac se može rastegnuti do zapremnine od četiri litre", dodaje. Dobra je stvar što je želudac elastičan i brzo se vraća u normalu, no ako se često prejedaš, rastegnut će se.

"Dakle, oni koji ignoriraju osjećaj sitosti i nastavljaju jesti, rastežu želudac, što dovodi do češćeg osjećaja gladi i većeg unosa hrane te rezultira začaranim krugom u kojem neprestano nešto jedu", objašnjava liječnica.

Osim toga, postoji još jedna loša navika koja dovodi do povećanja želuca - unos tekućine uz obrok. "Kada piješ sok ili pivo uz večeru, u želucu i crijevima stvaraju se plinovi koji ih dodatno rastežu. Gazirana pića izbaci, izbjegavaj piti dok jedeš, a nakon obroka popij čaj od đumbira", savjetuje dr. Eberly.

Image
Foto: Pexels

Gluhi telefon

Tijelo je savršen "stroj" u kojem organi komuniciraju pa će želudac, kada dođe vrijeme, poslati mozgu informaciju da je pun, no taj signal mozak će dobiti tek dvadesetak minuta nakon što je poslan, što znači da ćeš se prejesti ukoliko nastaviš jesti. Ako neprestano ponavljaš ovu pogrešku, odnosno prebrzo jedeš i ne dozvoljavaš organima da "porazgovaraju" jedno s drugim o tome kakva im je bila večera, dovest ćeš do "gluhog telefona" i mozgu će biti teško razaznati kada je želudac pun i kada je vrijeme da ti kaže da prestaneš nabadati na vilicu zalogaje lazanja… Bez osjećaja sitosti vrlo brzo ćeš se dovesti u situaciju da ne želiš stati na vagu.

Image

Fatalna ljubav grelina i dopamina

Vrlo ukusna hrana može imati opasne učinke na mozak. "Pretjerana konzumacija ukusne hrane može pokrenuti reakcije u sustavu nagrađivanja mozga, slične onima zabilježenima kod ovisnosti", upozorava psihologinja Nicole Aurigemm. Evo kako to funkcionira: Kada jedeš redovito, nutritivno bogato i umjereno, jest ćeš samo kada si gladna. To je zato što se hormon grelin, koji upravlja apetitom, povećava prije jela i smanjuje nakon što pojedeš obrok. No, kada se najedeš pečenog mesa, slasnog i masnog pire krumpira preko kojeg si prelila umak, a potom pojedeš kolač, popiješ liker, grelin će ostati aktivan. Kod prekomjernog unosa masti i šećera, hormon koji regulira glad ostaje povišen čak i nakon jela, objašnjava psihologinja.

Osim toga, tu je i osjećaj ovisnosti, zahvaljujući pojačanom lučenju dopamina u organizmu, dok uživaš u finoj hrani. Naime, "osim utjecaja na apetit, grelin također aktivira dopamin, tako da jedući masnu i slatku hranu, razine grelina ostaju povećane, što aktivira oslobađanje dopamina, što ćeš osjetiti kroz žudnju za još jednim kolačem jer se jedući ga, osjećaš sjajno. To dovodi do začaranog kruga i ovisničkog ponašanja".

"Mozak se osjeća nagrađeno nakon što pojede ukusnu hranu te traži još ovog ugodnog stimulansa što stvara ciklus ovisnosti", objašnjava psihologinja i dodaje kako je "otegotna okolnost ta što su naša tijela evolucijski ustrojena da traže visokokaloričnu hranu".

Rješenje je u tome da izbalansiraš u svojoj prehrani ugljikohidrate i masti s proteinima i povrćem kako bi svoj mozak (jer on na koncu sve regulira) držala pod kontrolom.

Image

Hormoni

Dok grelin stimulira apetit, drugi hormoni ga drže pod kontrolom, no komunikacija između hormona i mozga, kao što smo već spomenule, traje i do 20 minuta pa ako jedeš brzo i halapljivo, možda ćeš pojesti puno više, no što ti je potrebno.

"Oksintomodulin i peptid tirozin tirozin su hormoni sitosti koje izlučuju crijeva. Tu je i hormon koji se zove leptin, a on govori mozgu koliko energije trenutno imaš i koliko hrane trebaš - nešto poput bankovnog računa koji živi od plaće do plaće", objašnjava liječnica Eberly. Leptin potiče mozak da prestane jesti, no kao što je jezik nerijetko brži od mozga, tako je i vilica, odnosno tvoja ruka brža od njega…

Budući da si tijekom obilnog obroka unijela više kalorija, no što ih tvoje tijelo može potrošiti, one se pretvaraju u masnoću i skladište u tvojim bedrima i trbuhu. "Jednostavno rečeno, što više šećera i ugljikohidrata pojedeš, više će ih biti pohranjeno kao mast ako se ne baviš nikakvom tjelesnom aktivnošću, odnosno ne trošiš to što si pojela", objašnjava liječnica te preporučuje odmah nakon obilnog obroka, kakvi su blagdanski, 20-minutnu šetnju.

Image

Šećer u krvi kao na trampolinu

Kad se prejedeš, gušterača proizvodi dodatni inzulin kako bi obradila količinu šećera iz ugljikohidrata i uklonila ga iz krvi. I tu ne staje. "Tvoje tijelo će proizvoditi inzulin sve dok mozak ne dobije informaciju da su razine šećera u krvi sigurne. No, hormoni su spori pa dok prenesu mozgu informaciju da je sve u redu sa šećerom, on je već prenizak, a ti se osjećaš umorno, iscrpljeno pa čak i depresivno i opet želiš jesti".

Štoviše, žudiš za ugljikohidratima i šećerom te posežeš za komadom kolača kako bi podignula šećer koji će potom gušterača morati obraditi i ponovno ćeš osjetiti umor nakon kratkotrajnog osjećaja poleta. Liječnica i za ovaj problem savjetuje šetnju odmah nakon obroka, kako bi izbjegla, odnosno prebrodila umor izazvan skakanjem šećera u krvi.

Image

Žgaravica

Prejedeš li se, mogla bi osjetiti neugodne simptome žgaravice, osobito ako nakon jela legneš. Žgaravica je ustvari stanje u kojem se želučana kiselina digne iz želuca u jednjak, grlo pa čak i u usta. Osjećaj žarenja i peckanja u jednjaku, grlu i ustima ublažit ćeš sodom bikarbonom. Razmuti žličicu u čaši vode i popij. Osim toga, žgaravica se može manifestirati i kao nadutost te prečesto podrigivanje.

Image

Cirkadijski ritam

Prejedanje može poremetiti cirkadijski ritam (24-satni ritam), onaj unutarnji sat koji regulira fine mehanizme u organizmu - dinamiku sagorjevanja kalorija kroz dan i noć, metaboličke procese, glad, on određuje kada je vrijeme za spavanje... Uredan cirkadijski ritam podrazumijeva kvalitetan, neprekinut san, a ako se prejedeš za večeru, mogla bi se noću probuditi i žudjeti za hranom. Izgleda nelogično jer si sita zaspala, no sjeti se hormona iz prehodanih redaka…

Manjak sna pak potiče lučenje hormona gladi grelina, što znači da ćeš u tom danu koji ti prethodi, vrlo vjerojatno pojesti više, no što si mislila. Također, iscrpljen organizam traži jednostavne ugljikohidrate i šećere kako bi nadomjestio energiju. To pak znači da će ti se jesti pizza, hamburger ili tjestenina. Kako bi sve ovo izbjegla, budi umjerena večer prije kada pred tebe iznesu ukusnu večeru.

Image