O zdravoj prehrani danas se puno piše i govori i čini se kao da svi znaju sve, a često se spominju i neka pravila kojih bismo se svi trebali držati želimo li se 'hraniti zdravo'. Ipak, prema mišljenju nutricionista, mnogi od tih savjeta i pravila o zdravoj prehrani zapravo uopće ne drže vodu.
Često se ti prehrambeni savjeti odnose na to što, kada i kako bismo se trebali hraniti i neki od tih savjeta zaista su korisni te pomažu ljudima da stvore zdravije navike. No postoje i neka pravila o zdravoj prehrani koja su nepotrebno restriktivna, nerealna i nemaju znanstvene temelje te često mogu izazvati više štete nego koristi.
Problem je u tome što su mnoga od tih pravila previše univerzalna, a svaka osoba je drugačija, ima drugačije navike, pristup hrani, potrebe, organizam... Mnoštvo je tu faktora koje treba uzeti u obzir kako bi se odredio najbolji pristup za svakog pojedinca posebno. Prema tome, rigidna pravila o prehrani neće funkcionirati za svakoga.
Prema mišljenju nekih nutricionista, takva rigorozna i previše općenita pravila i savjete o zdravoj prehrani bolje je ignorirati nego slijediti. Neka od njih koja slobodno možeš zaboraviti donosimo u nastavku.
Trebamo izbjegavati procesuiranu hranu
Ovo je pravilo posve besmisleno i neće doprinijeti izboru najboljih namirnica. U svijetu prehranu je mnoštvo one hrane koja je na neki način 'prerađena', no to ne znači da je loše za naše zdravlje. To se ponajprije odnosi na namirnice bogate hranjivim tvarima, poput jogurta, maslaca od badema ili pak dimljenog lososa. Svaka namirnica koja je na neki način promijenila svoje prirodno stanje smatra se procesuiranom. Umjesto da izbacujemo svu prerađenu hranu, trebali bismo naučiti čitati ambalažu i popis sastojaka koje određene namirnice sadrže.
Poslije 'x' sati se više ne smije jesti
Brojni su u želji da se riješe viška kilograma prestali jesti nakon određenog razdoblja u danu jer su negdje pročitali da je to loše za njihovu liniju. Ne preporuča se jesti neposredno prije odlaska u krevet, no ako ideš spavati tek oko ponoći, neće ti se ništa dogoditi ako večeru pojedeš oko 20 sati. Normalno je da tvome tijelu treba energije kada si još budna.
Emocionalno jedenje je jako loše
Činjenica je da je prehrana često povezana s emocijama jer jedemo i kada nešto slavimo i kada tugujemo. Prirodno je da određene događaje obilježavamo hranom stoga slijedi i da je samo jedenje povezano s emocijama. Ono što je problematično je kada u hrani tražimo utjehu za sve svoje probleme. Ipak, hrana je alat koji nam pomaže da se snađemo, da podnesemo stres te da se bolje osjećamo. Važno je naučiti uspostaviti zdrav odnos s hranom. Dio tog odnosa uključuje i dopuštenje da jedemo ako će nam to pomoći da se osjećamo bolje. Dakako, ako imamo neke ozbiljnije probleme, oni se neće riješiti hranom pa je u takvim situacijama najbolje zatražiti stručnu pomoć.
Voće sadrži puno šećera pa ga treba izbjegavati
Još jedno uvriježeno mišljenje je ono o tome da voće sadrži jako puno šećera pa je bolje da ga izbjegavamo, osobito ako imamo problema s viškom kilograma. Voće sadrži šećer, ali sadrži i brojne hranjive tvari koje su važne za naš organizam. Puno je voća koje obiluje vlaknima, mineralima i vitaminima pa bismo ga svakako trebali uključiti u svoju prehranu.
Kada osjetimo glad, najbolje je popiti čašu vode
Žeđ je znak da trebamo unijeti tekućinu u svoje tijelo, no glad je znak da naše tijelo treba hranu. Voda nije zamjena za hranu i neće nam dati potrebnu energiju. Iako je važno piti puno tekućine, vrlo je važno i unositi dovoljno kalorija kako bi naše tijelo imalo dovoljno snage za obavljanje svih svojih normalnih funkcija. Dakle, ako si žedna popij čašu vode, no ako osjetiš glad, onda nešto pojedi jer preskakanje obroka i izgladnjivanje u konačnici može dovesti do prejedanja što je loše.
Ugljikohidrate treba izbaciti iz prehrane
Dugo se vremena o ugljikohidratima govorilo kao o nepoželjnom sastojku u prehrani, no činjenica je da ih naše tijelo treba, baš kao što treba i proteine i vlakna. Dakako, važno je razlikovati dobre i loše ugljikohidrate. Najbolji izvori ugljikohidrata koji su dobri za naše tijelo jer nam daju energiju nalaze se u voću, žitaricama, povrću i mahunarkama stoga ih svakako nastoj uključiti u svoju svakodnevnu prehranu. Osim toga, namirnice s ugljikohidratima često sadrže i druge vrijedne hranjive tvari kao što su vlakna, vitamini i minerali koji su neophodni za održavanje dobrog zdravlja.
Tijekom obroka uvijek treba sjediti za stolom
Iako je prisutnost u trenutku i sjedenje za stolom tijekom obroka najbolje rješenje i čini cijelo iskustvo uživanja u hrani mnogo boljim, to nije uvijek izvedivo. Ako nemamo prilike sjediti za stolom kada osjetimo glad, to ne znači da trebamo u potpunosti preskočiti obrok. Lijepo je svoj ručak pojesti za stolom i u miru, no nerealno je očekivati da će to uvijek biti moguće. Ponekad naprosto moramo pojesti nešto 's nogu' i to je skroz ok. Dakako, nemoj dopustiti da ti brzinski obroci prijeđu u svakodnevnu naviku, no ako se to dogodi samo povremeno, malo je vjerojatno da će se to negativno odraziti na tvoje zdravlje.