Željezo je vrlo važan mikronutrijent koji u svoje tijelo unosimo hranom, no ako prehrana nije dovoljno kvalitetna i uravnotežena, može doći do manjka željeza odnosno anemije. Neke se osobe nalaze u rizičnim skupinama za pojavu manjka željeza pa ga moraju unositi kroz suplemente.
U hrani nalazimo dva oblika željeza - željezo u hem obliku kojeg uglavnom sadrže namirnice životinjskog podrijetla te željezo koje nije u hem obliku, a nalazi se u ostalim namirnicama. Apsorpcija željeza povećava se unosom vitamina C i životinjskih bjelančevina. Željezo je važno za ljudski organizam jer omogućuje crvenim krvnim stanicama da prenose kisik i da njime opskrbljuju tjelesna tkiva.
Manjak željeza može se pojaviti zbog pojačanog krvarenja, nekvalitetne prehrane, a česta je pojava i kod žena s obilnim menstruacijama, trudnica te osoba koje su na vegetarijanskoj i veganskoj prehrani. Nepravilna apsorpcija željeza može biti uzrokovana i određenim bolestima, ali i lošom prehranom. Iako se željezo može nadomjestiti uzimanjem suplemenata, temelj dovoljnog unosa željeza je uravnotežena prehrana.
Neki od tipičnih simptoma koji ukazuju na to da organizmu nedostaje željezo su umor, bljedoća kože, vrtoglavica, tanki nokti, kratki dah, promjene u ponašanju te nepodnošenje hladnoće. Osim tih tipičnih simptoma, kod manjka željeza mogu se pojaviti i neki drugi, manje uobičajeni simptomi i znakovi koji ukazuju na to da možda patiš od manjka željeza. Evo koji su: