Teško je gledati kako voljena osoba počinje pokazivati znakove upozorenja o demenciji ili Alzheimerovoj bolesti, a nažalost, kao i svugdje u svijetu - i kod nas su u porastu degenerativne bolesti mozga i demencije te se očekuje se da će se broj slučajeva u sljedećih 30 godina udvostručiti.
Dobra vijest je da se provodi sve više istraživanja kako bi se pomoglo spriječiti i liječiti ta razorna stanja mozga. Novo istraživanje sa Sveučilišta u Exeteru otkrilo je da rizik za razvoj demencije može ovisiti o brojnim drugim faktorima osim naše genetike.
Istraživanje objavljeno u časopisu JAMA, identificiralo je nekoliko životnih čimbenika koji bi mogli u velikoj mjeri utjecati na nečiju šansu za razvoj degenerativnog stanja mozga. Nakon proučavanja gotovo 200.000 odraslih osoba starijih od 60 godina, istraživači su otkrili da su oni koji vode zdrav način života (zdrava prehrana, neušenje, umjerene količine alkohola, redovita fizička aktivnost) imali manje vjerojatnosti da će razviti demenciju nego oni koji puše, piju alkohol često, imaju prekomjerne obroke, ne vježbaju redovito i nemaju zdravu prehranu. 1,8 posto ljudi koji su imali visoki genetski rizik i loše životne navike razvili su demenciju, u usporedbi s 1,1 posto osoba visokog rizika, ali zdravih navika.
Dakle, što točno podrazumijeva ovaj preventivni životni stil? Ovdje su 3 zdrave navike koje trebaš usvojiti kako bi održala svoj um (ali i tijelo) zdravim:
Novo istraživanje pokazuje kako određene zdrave navike mogu smanjiti rizik od demencije, čak i ako imaš veći genetski rizik