Želiš li u 2021. učiniti nešto dobro za sebe, poradi na emocionalnoj inteligenciji. To ne znači da trebaš upisivati psihološke radionice (iako to uopće nije loša ideja) već u svoj vokabular uvrstiti nekoliko ključnih rečenica. Nevjerojatno je koliku moć imaju riječi. One koje govoriš sebi i one koje upućuješ drugima. Zato, neka riječi budu tvoje glavno oružje.
Emocionalna inteligencija (EQ) smatra se ključnom za uspjeh u svim poljima života, a podrazumijeva socijalne i emocionalne vještine, odnosno umijeće ophođenja s drugima te razumijevanje samoga sebe i svojih potreba.
Kako bi mogla razumijeti druge trebaš ih znati slušati, odnosno postavljati prava pitanja. Sjeti se one stare izreke da glupa pitanja ne postoje. Ako nešto ne razumiješ, pitaj. Vrlo jednostavno. Osim prema drugima, trebala bi stvoriti i zdrav odnos prema sebi, odnosno zaštiti se. U nastavku ti donosimo nekoliko rečenica i pitanja koje će to pomći da usavršiš svoju emocionalnu inteligenciju.
1, 2, 3, 4, 5!
Sigurno ti se, ne jednom, dogodilo da kažeš nešto i istog trena požališ, no izrečeno je teško stornirati. Čak ne mora biti ni toliko dramatično. Možda si rekla nešto pa shvatila da nije dovoljno odjeknulo ili da si to mogla bolje formulirati, ali sad više nema smisla. Stoga, nauči se brojati do pet u sebi pa tekonda reći što misliš, odnosno počni primjenjivati izreku: "Ispeci pa reci. Osim toga, pravilo pet sekundi učinit će da te drugi slušaju i da ono što imaš za reći, dobije na težini. Ponekad si glasnija kad šutiš.
Hvala, provjerim i javim Vam sutra
Ovim trikom koristi se jedan od najuspješnijih svjetskih biznismena, Warren Buffet. Jednom je rekao kako je najbolji savjet koji je dobio taj da uvijek nekoga sutra možeš poslati, odakle je došao, odnosno biti neuljudan prema njemu.
Buffet hoće reći da treba "stati na loptu" i pričekati da se smire emocije pa tek onda odgovoriti na pitanje koje ti je upućeno. Sutra vjerojatno nikoga nećeš htjeti nigdje slati, odnosno komunikacija s poslovnim partnerom, a time i sam posao, bit će puno uspješniji ako ga se odrađuje smirene glave.
? ? ?
Pitaj, pitaj, pitaj! Koliko god puta treba. Cilj je da ti uđe u naviku postavljati pitanja, a ne automatski kimati glavom ili pričati bez prestanka. Na taj način spriječit ćeš gomilu nesporazuma, pokazati sugovorniku da ti rade "sive stanice" i da znaš slušati, a time ćeš zaokupiti njegovu pozornosti te lakše ostvariti ono što želiš.
Možda niste svjesni, ali...
Zamisli da nekome daješ kompliment. Reći ćeš mu: Odlično si obavio posao ili Super ti stoji a haljina. Ako ispred komplimenta dodaš ovu rečenicu, zaokupit ćeš dodatno pozornost osobe kojoj se obraćaš, probuditi joj interes za to što želiš reći i kompliment će biti puno upečatljiviji.
Da te pitam konkretno....
"Kako si?" vrlo često uopće ne očekuje odgovor. Ovo pitanje toliko se uvriježilo u neobveznom razgovoru da ima težinu kao i razgovor o vremenu. Rijetko kada zaista pitamo nekoga kako je i očekujemo detaljniji odgovor od "dobro".
Želiš li ovo promijeniti, pod pretpostavkom da zaista i želiš čuti kako je osoba s kojom razgovaraš, postavlja joj konkretna pitanja. Umjesto kako je, pitaj ju: "Što je s Domagojem?", "Kako se razvijaju stvari na poslu?" ili nešto treće što je toj osobi bitno. Naravno, vodi računa o tome koliko ste bliske i ne ne budi preznatiželjna, ukoliko nije riječ o tvojoj dobroj prijateljici.