Šest popularnih pića ili napitaka koje vjerojatno i ti konzumiraš s vremena na vrijeme, a možda i redovito, pojačavaju upale u organizmu, odnosno otvaraju put bakterijama i virusima, dovode do bolesti i kroničnih stanja. Želiš li popraviti svoje zdravlje i ojačati imunitet, trebala bi ih svesti na minimum ili čak i izbaciti iz prehrane.
"Upale su prirodan i zdrav odgovor imuniteta na infekcije. One se gase same od sebe u organizmu koji dobro funkcionira, kada opasnost prođe, no ako si neprestano izložena aktivatorima upala - a to su i šećeri te sastojci procesuiranih namirnica, tijelo se dovodio u stanje kronične upalne reakcije, a to nikako nije dobro", objašnjava za portal Well and Good liječnica i nutricionistkinja Brigid Titgemeier.
Kronična upala pokazala se glavnim uzročnikom gotovo svih kroničnih i autoimunih bolesti. U nastavku ti otkrivamo koje napitke trebaš izbaciti iz svoje prehrane i na taj način učiniti veliku ulogu svome tijelu, ojačati organizam i prevenirati pojavu bolesti.
Gazirana pića
Sigurno si upoznata s time koliko gazirana pića škode zdravlju jer su prepuna šećera. No, niti njihova dijetna inačica nije ništa bolja. Šećer je u njima zamijenjen jednako štetnim umjetnim zaslađivačima. Studija objavljena u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition pokazala je da je konzumacija gaziranih pića usko povezana s povišenom razinom upalnih markera te povišenom razinom kolesterola.
Kava
Ne mislimo ovdje na crnu, nezaslađenu kavu, već na napitke od kave koji su sve popularniji, a u kojima ima i do 50 grama šećera, što je više od ukupne preporučene dnevne doze. Umjesto šlaga, mlijeka, šećera i različitih umjetnih okusa, svoju kavu (ako je ne možeš piti vulgaris crnu) začini cimetom ili vanilijom. Ova dva začina prirodni su zaslađivači.
Energetska pića
Energetska pića obiluju umjetnim bojama, aromama i šećerom. Sve navedeno ugrožava imunitet i pojačava upale u organizmu te povećava rizik od dijabetesa tipa 2. Umjesto kupovnog energetskog napitka, napravi sama svoju zdraviju inačicu. U tri dcl vode dodaj žlicu meda i sok polovice limuna.
Alkohol
Iako okusom nije slatko, pivo sadrži velike količine šećera. Isto kao i žestoka pića te kokteli. Redovita konzumacija alkohola višestruko ti škodi. Svedi je na minimalnu količinu. Primjerice na čašu crnog vina nakon ručka (crno vino bogato je antioksidansima) ili ponekad navečer umjesto koktela smiksaj votku ili tekilu s gaziranom vodom i limetom.
Voćni sokovi
Voće obiluje vitaminima i mineralima i treba ga svakodnevno jesti. Najbolje bi bilo ono sezonsko. No, voćne sokove, čak i one svježe cijeđene, treba piti u umjerenim količinama jer sadrže velike količine šećera, a ne sadrže vlakna koja pomažu da se izregulira razina šećera u krvi, što pomaže sniziti upale u tijelu. Radije jedi cijeli plod, nego da ga cijediš u sok. Ne kažemo da voćne sokove treba izbaciti iz prehrane, nego samo da ih treba piti u umjerenim količinama.
Zobeno mlijeko
Zobeno mlijeko je vrlo popularan napitak jer u mnogim slučajevima zamjenjuje kravlje mlijeko. No, čak i ako nema u njemu dodanog šećera, ono prirodno sadrži sedam grama šećera po šalici (za razliku od sojinog koje sadrži gram šećera ili bademovog koje uopće ne sadrži šećer). Ako svakodnevno piješ zobeno mlijeko u većim količinama, to bi moglo izazvati upalne procese u tijelu.