Prinova u obitelji

Želiš dijete? Na ove načine možeš povećati šanse za začeće

Uvijek je dobro uvesti zdrave navike u svoj život, a posebno ako planiraš proširenje obitelji

kelly-sikkema-IE8KfewAp-w-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Razmišljaš li o trudnoći? Možda si poželjela proširiti obitelj i razmišljaš koliko brzo se to može dogoditi, a sigurno želiš i povećati šanse za začeće. Često je naša svakodnevica ispunjena s puno stresa, brzim obrocima koji sadrže prazne kalorije i nekim lošim životnim navikama, a sve to utječe na imunitet i plodnost.

Image
Proširenje obitelji

Kako brzo zatrudnjeti: Jednostavni savjeti za brže začeće

Kako bi povećala plodnost, ali i pripremila tijelo da lakše prođe kroz trudnoću bilo bi dobro malo "raščistiti" svoj život. Postoje mnogi faktori koji mogu utjecati na plodnost, uključujući životne navike koje se mogu promijeniti. Povećaj svoje izgleda za začeće djelujući na one čimbenike koji su pod tvojom kontrolom.

San je izuzetno važan

Spavanje utječe na sve aspekte našeg života. Može odrediti koliko dobro funkcioniramo na poslu i u školi, može utjecati na našu prosudbu i raspoloženje, a nedostatak sna može čak dovesti do dugoročnih zdravstvenih problema. No, nedostatak sna može utjecati i na plodnost. Liječnici nisu sve u potpunosti otkrili, ali istraživanja sugeriraju da aktivacija nadbubrežne žlijezde hipotalamusa (HPA) i cirkadijalna aritmija mogu ometati reprodukciju. Nekvalitetan san također može dovesti do prekomjerne težine kod oba spola, a to opet može dovesti do problema s ovulacijom, ali i može utjecati na zdravlje spermija.

Image

Ponekad je nedostatak sna jednostavno navika jer neki ljudi su noćne ptice i uživanju u opuštanju tijekom večernjih sati, dok drugi imaju probleme s nesanicom ili nekim drugim poremećajima spavanja. Ako želiš prinovu u obitelji, razmisli o svom obrascu spavanja i, ako je potrebno, promijeni navike. Stabilna rutina kao što su odlazak na spavanje u isto vrijeme, izbjegavanje elektroničkih uređaja prije spavanja, ali jakih obroka, alkohola i kofeina može pomoći kod noćnog odmora.

Ograničeni unos kofeina

Iako nije otkrivena direktna povezanost kofeina i plodnosti kod žena koje pokušavaju začeti, istraživanja su otkrila da se rizik od pobačaja povećava unošenjem kofeina. S obzirom na to da prvih nekoliko tjedana nećeš znati jesi li trudna, možda je dobro ograničiti konzumaciju kofeina na preporučenu količinu za trudnice.

Ako piješ kofein jer se osjećaš usporeno, prvo je važno riješiti probleme sa spavanjem jer će ti kvalitetan san pomoći da se osjećaš bolje. Osjećaj umora poslijepodne je uobičajen čak i ako dovoljno spavaš, s ručak s visokim udjelom proteina i povrća ponekad može spriječiti popodnevnu pospanost.

Image
Foto: Unsplash

S druge stane, ako jako uživaš u šalici kavi ne moraš se je u potpunosti odreći. No, svakako možeš smanjiti razinu kofeina, a zamjena mogu biti biljni čajevi ili kava bez kofeina.

Umjereno konzumiranje šećera

Svatko od nas s vremena na vrijeme uživa u nezdravim namirnicama. No, permanentno konzumiranje prevelikih količina slatkiša može jako utjecati na zdravlje. Vremenom to može dovesti do zdravstvenih problema poput pretilosti, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2 i raka. Istraživanja pokazuju da je prehrana puna cjelovitih žitarica, voća, povrća ribe i zdrave masnoće povezana s povećanom plodnošću.

Image

Također, kako bi i prehrana bila zdrava važno je razmisliti kako se nosiš sa stresom jer mnogi od nas posežu za slatkišima i sličnom hranom kada osjećaju snažan pritisak. U tom slučaju, pokušaj potražiti druge načine za suočavanje s problemom - tjelovježba, meditacija ili neki hobi odličan su izbor. No, nemoj zaboraviti da je za sve promjene potrebno vrijeme i da se ništa ne događa preko noći te budi nježna prema sebi, piše Very Well Family.

Tjelovježba

Vježbanje je dobro za srce, pluća i imunološki sustav. Redovito vježbanje može biti osobito važno za osobe koje imaju prekomjernu težinu. Istraživanje je otkrilo da je tjelesna aktivnost neznatno poveća vjerojatnost za začeće u jednom menstrualnom ciklusu, bez obzira na indeks tjelesne mase osobe (BMI).

Image
Foto: Unsplash

No, postoji jedna druga činjenica na koju se ne smijemo zaboraviti, a to je da je moguće pretjerati s vježbanjem. Pokazalo se da žene koje su vježbale više od 60 minuta dnevno imaju povećan rizik od anovulacije (nedostatak ovulacije). Međutim, intenzivno vježbanje u trajanju od 30 do 60 minuta dnevno smanjilo je rizik od neplodnosti uzrokovane anovulacijom. Dakle, čini se da je ključ plodnosti - vježbanje i ravnoteža.