Promjene raspoloženja, depresivni osjećaji i napetost u trudnoći

Za vrijeme trudnoće i u periodu nakon poroda, prirodno je da se žene osim s fizičkim promjenama suočavaju i s brojim promjenama raspoloženja koje je ponekad teško kontrolirati.

52fa0b3ef0b8e

Česte su promjene raspoloženja, koja variraju od potpune sreće pa do potpunog "kaosa u glavi". Osim toga, žene se osjećaju umorno, zabrinuto, ali često se nisu u stanju kontrolirati kada mogu planuti i zbog najmanje sitnice.

Kod nekih trudnica i mladih mama s vremenom se nakupi i previše negativnih emocija koje više nisu u stanju kontrolirati pa nije loše potražiti i stručnu pomoć. Brojne žene se jednostavno srame priznati sebi i drugima ozbiljnost situacije misleći da je drže pod kontrolom, no pomoć stručnjaka može biti samo od koristi i vama i vašima najbližima, a posebno vašem tek rođenom djetetu kojem je potrebna maksimalna posvećenost.


Koga sve pogađaju trudničke promjene raspoloženja i anksioznost?

S napadajima panike, anksioznošću i čestim promjenama raspoloženja mogu se suočiti sve trudnice ili mlade mame, neovisno o dobi, obrazovanju ili društvenom i socijalnom statusu. Otprilike 10 - 15 % žena osjeća simptome ozbiljne depresije ili anksioznosti tijekom trudnoće i poslije porođaja. Ovo stanje koje se ponekad shvaća i suviše olako, predstavlja ozbiljan rizik za zdravlje tih žena i njihovih obitelji. Za njih otprilike 5 % stanje je iznimno ozbiljno i situacija zahtijeva hospitalizaciju pacijentice.

Kod najozbiljnijih slučajeva depresije znatno se povećava rizik za:
- smanjenom povezanošću između majke i novorođenčeta
- ugrožavanjem djetetova kognitivnog, emocionalnog i društvenog razvoja


Koji su simptomi?

Najčešći simptomi koje su žene uočile i s kojima se suočavaju su:

- osjećaj tuge
- potreba za plakanjem
- anksioznost
- teškoće u koncentraciji
- teškoće sa spavanjem
- emocionalna tupost
- nedostatak energije
- nezainteresiranost za male stvari kojima su se ranije veselile
- nezainteresiranost za dijete
- strah da bi mogle ozlijediti dijete ili sebe
- osjećaj bezvrijednosti ili krivnje
- povlačenje od ljudi
- osjećaj opterećenja


Važno je na vrijeme prepoznati simptome i reagirati, te znati da za simptome nije nikad kriva majka. Perinatalni problemi raspoloženja kao i mentalni problemi koji se uz njih vežu zahtijevaju medicinski tretman i profesionalnu skrb. Bez pravovremene reakcije ovaj problem mogao bi se s vremenom pretvoriti u mnogo ozbiljnije probleme.

Trudnoća koja se obično smatra sretnim periodom za svaku ženu ponekad uz životne promjene koje donosi dijete donosi i one manje lijepe poremećaje raspoloženja i depresiju koji mogu pogoditi svaku ženu. Važno je znati da su promjene raspoloženja prisutne kod svake žene, no ne kod svake žene u istoj mjeri i svaka osoba nije u stanju prihvati ili nositi se s novim izazovima na isti način.