Gumi-gumi, igre 'skrivača' i 'graničara', trčkaranje ulicom, pokoji nesretan pad i puno smijeha. Takvo je otprilike bilo tvoje djetinjstvo, zar ne? Ovisno kojoj generaciji pripadaš, možda ćeš se sjećati drvenih igračaka za kojima ste trčkarali, krpenih i plastičnih lutka te starih romobila i bicikala koji su vam bili neizostavni rekvizit nakon škole. A ako si odrasla u manjem mjestu ili predgrađu okružena potokom, velike su šanse da ste baš ondje provodili ljetne dane.
Prije pojave tehnologije - računala, a onda i pametnih telefona - djeci su glavna zanimacija bile igre na otvorenom. Iako nisu svi imali skupe igračke i rekvizite, snalazili su se kako su znali, a puno je njih u kuću dolazilo tek kad se smračilo ili kad su ih roditelji zvali na ručak.
No, prije nekoliko desetljeća bilo je i manje automobila, ali i manje zgrada pa su livade bile pune mališana. Danas je situacija drugačija i neke stvari su se drastično promijenile.
Glavna dječja fora više nisu krede i gumi-gumi nego pametni telefoni, igrače konzole i YouTube videozapisi. Uz to, mnoge je roditelje pomalo strah djecu same pustiti u park jer, tvrde, nikad ne znaš što se može dogoditi.
Tako se današnje 'škvadre' uglavnom druže uz gadgete, a ono što je njihovim roditeljima bilo fora, njima je malo dosadno. Pa nije rijetkost da roditelji svog školarca moraju 'tjerati' da se vikendom ode igrati s prijateljima u obližnji park.
To što jedan dio djece premalo vremena provodi u igri i aktivnosti nije samo zabrinjavajuće iz aspekta tjelesnog zdravlja nego i aspekta kognitivnog razvoja.
Igra na otvorenom - uključujući hodanje, penjanje - troši kalorije, važno je za dječje zdravlje, apetit i kvalitetu sna. ''Hodanje, trčanje, skakanje i penjanje izgrađuju mišiće, poboljšavaju svijest o prostoru , jačaju ravnotežu i koordinaciju djece", objašnjava dr. Trace S. Williams za portal Parents i dodaje da se mališani zadnjih godina suočavaju s deficitom igre na otvorenom. Prema Williams, djeca koja dnevno provode sat vremena s vršnjacima na ulici ili igralištu smanjuju rizik od kratkovidnosti za 14 posto.
I drugi se stručnjaci slažu da je igra vani važna i jer kod djece pobuđuje znatiželju. Ondje mogu biti slobodni, promatrati prirodu i pokušavati sami naći rješenje problema - recimo kad se trebaju popeti na spravu ili stablo.
Klinička psihologinja Cara Goodwin za isti portal kaže da igra na otvorenom djecu uči suradnji i komunikaciji s drugima te im pobuđuje sva osjetila.
Evo što ti je onda činiti kao roditelju.
Neka vam aktivnost na otvorenom postane rutina
Zbog svih ovih razloga brojni stručnjaci savjetuju da bi djeca na otvorenom trebala provoditi barem pola sata dnevno - i ljeti, ali i tijekom suhih zimskih dana. Poželjno je i da se mališani igraju s vršnjacima - baš kao što si vjerojatno i ti. Ali i da vam tjelesna aktivnost na otvorenom postane dijelom rutine, odnosno da roditelji svojim primjerom pokažu da katkada mobitel treba ostaviti po strani te uživati u nesputanoj igri.
Koliko god da se tebi i tvom partneru nakon napornog radnog dana ne ide u šetnju, to biste trebali činiti i tako dijete poticati u zdravom načinu života. Dr. Williams savjetuje obiteljima da vikendima nastoje provesti i po nekoliko sati na otvorenom, a dječje igralište neka vam bude nezaobilazna lokacija.
No, ne idi u drugu krajnost. Doktorica tvrdi da bi igru na otvorenom djetetu trebala predstaviti kao nešto lijepo, a ne kao nešto gdje se ide 'po kazni'. Umjesto toga, mališana potiči da odlazi van dok čeka večeru ili nakon što je napisao zadaću. Kaže da nastojite svaki slobodan trenutak provoditi vani, u razgovoru i druženju, a ne na mobitelima.
Ograniči vrijeme pred ekranom
Budući da puno djece mobitel poželi već početkom osnovne škole te su, doslovno, kao rođeni s ekranom na dodir, potrebno je ograničiti vrijeme ispred uređaja i umjesto toga svojim primjerom pokazati da sve treba umjereno koristiti. I da mobiteli ne smiju biti 'krivci' za premalo kretanja i dječje igre. Igra je ključna i u svakom se pogledu treba poticati. Djeca ne bi trebala prebrzo odrasti i ne iskusiti blagodati razonode.
Potiči dijete na igru s vršnjacima
Umjesto da se djeca na rođendanu zabavljaju ispred igrače konzole, potiči ih da se s vršnjacima idu sami zabaviti ispred kuće stana ili drugog obližnjeg mjesta po dogovoru. Te navike gradi od djetetovih najranijih dana. Još u jasličkoj dobi iznesi deku na balkon, dvorište ili park te se tako druži s mališanom. Neka istražuje. Kasnije je preporuka da dijete pustiš da se samo zabavlja s vršnjacima u parku - naravno, pod tvojim nadzorom. Treba pustiti dijete da samo nauči pronalaziti rješenja i propitkuje, a za to nema boljeg načina od skakanja i trčkaranja.
Igra na otvorenom koristi i roditeljima
Dok promatraš dijete kako se igra, nastoji ne provoditi vrijeme na mobitelu već uživati u tom trenutku. Dijete uči primjerom, a pola sata-sat aktivnosti na otvorenom s djetetom moglo bi te odmaknuti od briga te ti omogućiti provođenje kvalitetnog vremena s djetetom. Igra na otvorenom nije dobra samo za tvog klinca nego i tebe, no zaista mu nastoji usaditi zdrave navike te osvijestiti važnost druženja i istraživanja. Bez mobitela.