Svako iskustvo je drugačije

Šest stvari koje ti nitko nije rekao o porodu i životu s novorođenčetom

Sigurno si se naoružala knjigama za djecu i pročitala na internetu sve što si pronašla o razvoju trudnoće, porodu i postporođajnom razdoblju, ali postoje neke stvari koje rijetko kad pišu u stručnoj literaturi niti će ti ih bilo koji liječnik reći

pexels-rene-asmussen-325690.jpg
Foto: Pexels

Bilo da si tek saznala da si trudna ili već odbrojavaš dane do poroda i trebaš pomoć da zavežeš tenisice, čestitamo! Bit ćeš mama! Od kada si ugledala plusić na testu za trudnoću, istražuješ i čitaš sve što možeš pronaći o svojoj bebi koju ćeš uskoro upoznati.

Image
"Veselo" treće tromjesečje

Baby brain nije izmišljotina - kako trudnoća utječe na tvoj mozak

U današnjem svijetu informacije su svuda oko nas i lako su dostupne. Uz to, svatko misli da je stručnjak koji ti može davati savjete što trebaš jesti, koliko se kretati i kako će tvoj porod izgledati, a svi zaboravljaju da je svačije iskustvo drugačije.

Image
Foto: Unsplash

Sigurno si se naoružala knjigama za djecu i pročitala na internetu sve što si pronašla o razvoju trudnoće i porodu, ali postoje stvari koje ne pišu u stručnoj literaturi niti će ti ih bilo koji liječnik reći. I dok će ti svaka druga žena ispričati priče o svom bezbolnom porodu i blaženom postporođajnom razdoblju, gotovo nitko s tobom neće podijeliti ove stvari:

Možda nećeš osjećati povezanost s bebom

Znamo da ovo možda zvuči grozno i 'antimajčinski', ali je potpuno normalno. Nakon poroda bit ćeš iscrpljena i umorna. Tvoje psihofizičko stanje pretrpjelo je upravo golem napor stoga, daj svom tijelu i umu vremena da se malo oporavi. Pored svega, tu je navala hormona s kojom se moraš nositi i činjenica da si upravo postala mama što može biti prilično zastrašujuće. Više ne postojiš samo ti i više nikada nećeš. Sve su to velike stvari koje moraš procesuirati i uredu je ako ti treba neko vrijeme da dođeš k sebi. Porod uglavnom ne izgleda onako kako je to prikazano na televiziji. To je uglavnom dugotrajan i bolan proces prožet mnoštvom emocija. I ako ne budeš nasmijana i raspoložena nakon poroda, to je sasvim u redu.

Image
Foto: Pexels

Nakon poroda, porod!

I kada misliš da je konačno sve gotovo jer beba je tu, a najgora bol je prošla - ne nije gotovo! Upravo si rodila, a liječnik ti govori da tiskaš jer treba poroditi i posteljicu. Ovo ti uglavnom svi zaborave reći, jer najvažnije je da se beba rodi, a ostalo ćeš sve lako. Ne brini, pronaći ćeš snage i odradit ćeš to kao i sve do sada, a ta bol koju ćeš iskusiti nije ništa u usporedbi s onim što si prošla.

Image
Foto: Pexels

U redu je ako ne možeš/ne želiš dojiti

Iako će te okolina poticati na dojenje, ne znači da moraš dojiti i da će tvome djetetu nešto nedostajati ako ga budeš hranila adaptiranim mlijekom. Dojenje zaista je najbolja moguća opcija za dijete i majku, iako se priroda potrudila da u većini slučajeva sve ide kao podmazano, postoje i iznimke. Nemoj odustati bez da probaš, velike su šanse da nećeš imati nikakvih problema. Ali postoji i druga strana priče. Dojenje ponekad ne uspije iz prve ili ne uspije uopće, i može biti veliki izvor frustracije za majku i dijete. Unatoč pritisku okoline, ako je to nešto što ti čini nepremostivu nelagodu ili frustraciju, znaj da ne moraš dojiti i da će sve biti u redu s tvojom bebom.

Image
Foto: Pexels

Možda ćeš obaviti veliku nuždu na stolu

Da, dobro si pročitala. Ovo je postala najpopularnija šala o porođaju, ali je potpuno istinita. Stvarno ti se može dogoditi da obaviš nuždu na porođajnom stolu. To je sasvim normalno i događa se češće nego što misliš. Vjeruj da liječnicima i sestrama to nije ništa čudno. Oni su ionako preokupirani bitnim stvarima - tvojim porodom. I koliko god zvučalo neugodno, prirodno je sasvim logički objašnjivo. Dijete koje prolazi kroz porođajni kanal pritišće crijeva i uslijed tiskanja ova neugodna situacija postaje nešto sasvim normalno.

Image
Foto: Pexels

Tvoja vagina će biti bolna

Ovo smo malo uljepšali. Ako si imala vaginalni porod, pripremi se na 'ratno stanje' dolje. Zamisli samo ovo - upravo si istisnula živo biće veličine lubenice kroz otvor veličine limuna! Budi ponosna na sebe, i ne brini zbog stanja svoje vagine, srećom, traje kratko i kroz nekoliko tjedana sve će se vratiti na mjesto. Opskrbi se prirodnim pamučnim ulošcima. Koristit ćeš ih u prosjeku mjesec dana koliko je potrebno da prestane krvarenje, a nakon toga će se već sve polako vratiti u prvobitno stanje.

Image
Foto: Pexels

Postporođajna tuga i depresija češće su nego što misliš

Iako je ovo jedan od najsretnijih i najvažnijih trenutaka u tvome životu, i svi očekuju od tebe da sjajiš i smiješiš se cijelo vrijeme, to nije realna slika postporođajnog razdoblja. Ono je obilježeno velikim hormonalnim promjenama koje se događaju u tvome tijelu koje su odgovorne između ostaloga i za postporođajnu tugu i depresiju. Ako se osjećaš bespomoćno, tužno i krivo jer bi trebala vikati svijetu da si zaljubljena u svoje dijete, a zapravo ti se plače svaki put kada ono plače ili doji, moramo te utješiti - to nije ništa čudno. Norme koje su nametnute rodiljama su daleko od realnog života koji te čeka nakon što rodiš. Sve tvoje hormonalne oscilacije su normalne, pa čak i postporođajna depresija ako nije jako izražena. Zato, ne brini i plači ako ti se plače! Ali - osvijesti svoje emocije.

Ako misliš da bi mogla imati simptome postporođajne tuge ili depresije, od velike je važnosti ne ignorirati ovo stanje i javiti se svom liječniku što prije, posebno ako stanje ne prolazi nakon dva tjedna, ako se simptomi pogoršavaju ili ako postoje suicidalne misli.

Image
Foto: Pexels