Hrana, moda, parfemi - sve su to riječi koje se povezuju s Francuskom i Parizom. Francuzi su uvijek bili posebni i svijet ih prepoznaje kao ljude koji uživaju u životu, ali sve rade sa stilom. Tako se isto ponašaju i kao roditelji, barem u to vjeruje ostatak svijeta, te su zbog toga napisane mnoge knjige. Životom na francuski način posebno su fascinirani stranci koji su živjeli u Francuskoj. Stoga su u mnogim knjigama opisali kako Francuzi odgajaju djecu i zašto Francuskinje izgledaju šik i kada imaju obitelj, a mališani jedu sve što im je ponuđeno bez posebnog zanovijetanja.
Roditelji u Francuskoj uče djecu kako se jede i uživa u hrani - s ljubavlju i strpljenjem te ustrajno izlažu svoju djecu velikom izboru okusa i tekstura koji su sastavni dijelovi raznolike i zdrave prehrane. Pedijatri u Francuskoj kao prvu čvrstu hranu za bebe predlažu juhu od poriluka, špinat i ciklu. Također uče djecu da zdrave namirnice imaju odličan okus i da se nešto ne jede zato što je zdravo već zato što je ukusno.
Male Francuze roditelji uče da razmišljaju o načinu na koji jedu. Francuzi neće pitati dijete "jesi li se najeo?" nego "jesi li još uvijek gladan?". Radi se o potpunom drugačijim osjećajima, bez ljutnje, nagovaranja ili forsiranja djece na obrok. Postoji i druge stvari koje se razlikuju od drugih naroda. Djeca u Francuskoj jedu samo jednu užinu dnevno i izbjegavaju se grickalice. Vrlo su oprezni s grickalicama i svjesni su da mogu dugoročno biti štetni te stvoriti loše prehrambene navike.
No osim toga postoje i druga pravila, a Kanađanka Karen Le Billon opisala je sve u knjizi "French Kids Eat Everything". Neka od glavnih pravila možeš pročitati u nastavku.
Roditelji odlučuju o rasporedu obroka i jelovnicima
Mama i tata nisu kuhari koji pripremaju obroke prema narudžbi, a onda ni djeca ne mogu diktirati što će se jesti. U Francuskoj djeca jedu tri obroka dnevno, kao i "le goûter" odnosno međuobrok oko 16 sati. Roditelji biraju jelovnik i to je to - nema zamjena. Djeca jedu ono što jedu i odrasli.
Zajednički obroci i uživanje u ljepoti
Obroci su važni i trebaju biti bez ikakvih distrakcija, a uživanje je važno. Le Billon objašnjava da Francuzi nikada, baš nikada, ne jedu ako prije nisu stavili stolnjak na stol. Djeca svaki obrok doživljavaju kao ceremoniju. Jednostavan čin pretvaranja svakog obroka u posebnu prigodu, s lijepim tanjurima, platnenim salvetama i svijećama djecu automatski dovode u poziciju da se najbolje ponašaju.
Prije svega - povrće
Le Billon objašnjava da Francuzi obično prvo poslužuju povrće. Djeca su na početku najgladnija i onda mogu jesti namirnice poput povrća - narezane krastavace, salatu od ribane mrkve ili jelo s grahom. Ovdje je ključna raznolikost, stoga se svaki dan povrće kombinira s drugim namirnicama.
Hrana se ne koristi kao kazna, nagrada ili mito
Ovo može biti jako teško, ali zbilja jako utječe na dječje prehrambene navike i u odrasloj dobi. Ako se hrana ne koristi kao kazna ili nagrada djeca će naučiti da je poštuju. Neće jesti kada im je dosadno, kada su umorni ili uznemireni, a to će vrijediti i u odrasloj dobi i neće dovoditi do emocionalnog prejedanja.
Djeci se hrana ne mora svidjeti, ali je moraju probati
Ako dijete odbija jesti, roditelji jednostavno uzimaju hranu bez previše komentara. Ne galame, ali djeci ne hvale posebno jelo ili namirnice. Puno bolje je usredotočiti na ležeran razgovor i pozitivnost umjesto da hrna bude glavna tema. Na sličan način, daju do znanja mališanima da, iako možda ne žele nešto pojesti, moraju to barem okusiti.
Bez grickanja između obroka
Sasvim je u redu osjećati glad između obroka, a djeca će jesti više kvalitetnije hrane ako su gladna. Jedna užina dnevno postoji, ali uključuje voće ili orašaste plodove. Ono najvažnije je ne davati djeci grickalice tijekom dana ili prije obroka jer se djeca također uče kako se nositi s osjećajem gladi. Dobra je to škola za odrasli život jer neće odmah posegnuti za hranom na prvi znak gladi, moći će strpljivo čekati obrok.