Zdravstveni problemi

Sve češći problem: 7 ranih znakova neplodnosti kod žena

Tijelo može slati puno signala vezanih za neplodnost, a neki pokazuju da možda postoji veći problem i da se važno javiti liječniku

profimedia-0138486511.jpg
Foto: Profimedia.hr

Želiš imati dijete? Bez obzira želiš li ostati trudna sada ili planiraš potomstvo u budućnosti sigurno se pitaš hoće li sve biti u redu od začeća do porođaja. Bez obzira na godine i situaciju uvijek se važno brinuti za reproduktivno, kao i cjelokupno fizičko i mentalno zdravlje.

Image
Neočekivani problemi

5 iznenađujućih razloga zašto žene ne mogu zatrudnjeti

Liječnica Nicole Noyes kaže da je važno biti proaktivan kada je u pitanju reproduktivno zdravlje jer mnogi čimbenici mogu utjecati na začeće i uspješnu trudnoću.

Image
Foto: Profimedia.hr

Neplodnost mogu uzrokovati različiti problemi poput oštećenih jajovoda, ali i dob može biti jedan od uzroka. Također, ne smije se zaboraviti i da muškarac može imati problem s neplodnošću. Zato je važno uvijek paziti na reproduktivno zdravlje čak i ako planirate imati dijete u budućnosti.

Dobro je obratiti pažnju na neke faktore koji otkrivaju da se treba javiti liječniku i sve rješavati na vrijeme kako bi u budućnosti bilo lakše.

U tridesetima plodnost počinje padati

Godine nisu nešto s čime bi se žene inače trebale opterećivati, ali dob je ipak jedan od glavnih faktora koji utječe na šanse za začeće. Dobra vijest je da otprilike do 33. godine uglavnom nema većih problema vezanih za dob, ali oko te dobi plodnost počinje padati. "Od 35. do 40. godine plodnost se može smanjiti do 15 posto. To znači da će žena biti manje plodna u 40. godini nego u 35. godini", objašnjava liječnica Nicole Noyes za The Well by Northwell. Od četrdesete počinje novi period u životu svake žene koji vodi do menopauze, obično nastupa oko 50. , kada žena postaje potpuno neplodna. "Ovo je drugačije od osobe do osobe jer menopauza se događa u periodu od 42. do 58. godine, ali skoro svaka žena je neplodna s 45. godina", dodaje dr. Noyes.

Prije su liječnici savjetovali parove koji pokušavaju začeti da se jave liječniku nakon godinu dana nezaštićenog seksa, ali danas se ova preporuka mijenja. "Ovo je preporuka iz vremena kada su žene rađale u ranim dvadesetima. Sada kada žene čekaju do 30. godine kako bi osnovale obitelj, kada nisu na vrhuncu plodnosti ova preporuka više nema smisla", dodaje dalje liječnica. Koliko bi onda trebalo čekati? Ako si u ranim tridesetima možeš čekati tri do šest mjeseci prije odlaska kod liječnika, ako imaš 38 i više trebaš otiči liječniku nakon mjesec ili dva jer to svakako može povećati šansu za začeće, dodaje dalje.

Image
Foto: Unsplash

Neredovite mjesečnice

Tvoje mjesečnice su neredovite i nikada nisi sigurna kada će doći? Ovo može biti znak da ovulacija nije redovita, a možda si počela piti kontracepcijske pilule kako bi mjesečnice postale redovite. No pilule ne rješavaju problem. "Kada žene prestanu uzimati kontracepcijske pilule, menstruacija može biti neredovita ili potpuno nestati. Kontracepcijske pilule neće riješiti problem ovulacije", dalje objašnjava dr. Noyes. U slučaju neredovitih mjesečnica vrlo je važno javiti se specijalistu na vrijeme i obaviti različite testove. Ovaj problem liječnici mogu uspješno riješiti, osim ako se radi o menopauzi.

Image
Foto: Unsplash

Bol u zdjelici

Bol u zdjelici tijekom seksa ili mjesečnice može ukazivati na zdravstveni problem, može se raditi o endometriozi koja utječe na plodnost. U ovom slučaju tkivo koje normalno okružuje maternicu raste izvan nje i stvara probleme. Ovo stanje može uzrokovati velike probleme, ali i neplodnost. Mogu se razviti tumori koji uzrokuju bol te mogu biti razlog neplodnosti. Daljnje liječenje ovisi o svakom slučaju pojedinačno.

Image
Foto: Unsplash

Spolno prenosive bolesti (infekcije) ili operacija abdomena

Jesi li izvadila slijepo crijevo s dese godina? Jesi li imala spolno prenosivu infekciju poput klamidije u ranim dvadesetima? Jesi li razvila postporođajnu infekciju s prvim djetetom? Upala, tekućina i adhezije ožiljnog tkiva od prethodnih infekcija i operacija mogu otežati začeće jer blokiraju ili ometaju funkciju jajnika. Ponekad kirurgija može riješiti ovakve problemne, ako su jajnici začepljeni ili oštećeni onda se najčešće preporučuju oplodnja in vintro.

Image
Foto: Unsplash

Bolesti štitnjače

Različiti zdravstveni problemi mogu utjecati na plodnost; hipotireoza (slabo aktivna štitnjača) i hipertireoza (pretjerano aktivna štitnjača) doprinose problemima s plodnošću. Kod usporene štitnjače mogu se uzimati lijekovi koji će dovesti hormone u normalnu razinu, ali prema riječima liječnice problem je što mnoge žene ne znaju da imaju ovaj problem.

Hipertireoza je puno veći problem i puno je teže liječiti. Kratkoročno mogu pomoći lijekovi, ali nekad je potrebno ukloniti cijelu štitnjaču ili se liječi radijativnim jodom. No ako se koristi radioaktivni jod s trudnoćom treba pričekati 6 do 12 mjeseci jer nije sigurno za fetus.

Image
Foto: Unsplash

Liječenje antidepresivima

Određeni antidepresivi mogu uzrokovati visoke razine prolaktina — hormona koji proizvodi hipofiza. Kao posljedica toga može doći do neredovite mjesečnice, al i do promjena u razinama hormona estrogena i progesterona. Ako se uzimaju ovi lijekovi vrlo je važno razgovarati s liječnikom. "Opće je pravilo da se uzima najmanja moguća doza lijeka kada se pokušava zatrudnjeti i u prvom tromjesečju trudnoće", objašnjava dr. Noyes.

Image
Foto: Unsplash

Sindrom policističnih jajnika

Sindrom policističnih jajnika može biti problem koji uzrokuje neplodnost. Žene mogu imati veću razinu muških hormona, ali i povećane jajnike koji stvaraju ciste i probleme s ovulacijom. "Mnoge žene u ranijoj životnoj dobi dobiju ovu dijagnozu zbog drugih problema poput dlakavosti, problem s menstruacijom, akni, debljanja ili čak dijabetesa", kaže dr. Noyes.

Vrlo je važno razgovarati s liječnikom o bilo kojem od ovih problema, a mnogi se mogu riješiti lijekovima i pravilnim liječenjem.

Image
Foto: Unsplash