Mnogi ljudi boje se promjena. Koliko god da bi htjeli promijeniti neku naviku, krenuti u drugačijem smjeru ili ostvariti neki cilj, na kraju odustaju od te ideje. Možda je to zbog straha ili bojažljivosti što će se dogoditi, možda im manjka hrabrosti za izlazak iz zone komfora. No, koliko god da je nekad teško skupiti hrabrosti, promjena je moguća. Ona može biti dobra za nas i u privatnom i u profesionalnom smislu.
Put do promjene može se podijeliti u nekoliko koraka. Izvanredni profesor Antony Grant sa Sveučilišta u Sydneyju savjetuje da počneš od pitanja što želiš promijeniti. Precizno odredi koju naviku ili ponašanje želiš promijeniti. Zapiši je na papir jer bi tako mogla učvrstiti svoju odluku i biti više predana cilju.
''Morate biti svjesni prepoznati dobrobit vašeg cilja, zašto vam on pridonosi i zbog čega biste se osjećali bolje'', kaže Grant.
Razmisli, dakle, zašto nešto želiš promijeniti i šteti li ti trenutno postojeće stanje. Zatim pokušaj vizualizirati tu promjenu, odnosno cilj. Kakav bi ti život bio kad bi promijenila to nešto i kako bi se tada osjećala? Korak vizualiziranja važan je jer te može 'gurati' i pomoći ti u dosljednosti. Dakako, trebaš biti svjesna i potencijalnih izazova i prepreka. Za svaki izazov trebala bi osmisliti plan kojim bi ga prebrodila, a konačno, važna je dosljednost i vjera da je moguće doći do cilja. Ako si u svoj život unijela neku novu naviku ili ponašanja, zastani na trenutak, razmisli kako ona utječe na tebe, dopusti osjećajima da te prožmu i dalje gradi osnažujuću priču.
No promjene ne moraju biti velike. Već i uvođenje malih, ali pravih stvari te promjenom načina razmišljanja možeš život učiniti sretnijim. Ovih nekoliko promjena moglo bi pozitivno utjecati na tvoj život.