Pomozi jetri

Povrće za detoks - ubaci ga u svoje obroke u siječnju

Nakon obilnih blagdanskih ručkova i ponekad pretjerivanja u hrani, vrijeme je za čišćenje organizma. Povrće za detoks pomoći će ti da ponovno "prodišeš"

pexels-roman-odintsov-4869359.jpg
Foto: Pexels

Blagdani su iza nas i vrijeme je za detoks. Vrijeme domjenaka i blagdanskih ručkova i večera te najluđa noć u godini u kojoj je uobičajeno pretjerati i s pićem i s hranom sada već su prošlost, no itekako ih osjetiš oko svog struka, na stražnjici i bedrima, ali i u tome kao se osjećaš. Umorna si, razdražljiva i nikako da dođeš na "radnu temperaturu". Za to kriviš južinu, no glavni krivac je sva ona kalorična i nutritivno siromašna, a tako ukusna hrana koju si iz dana u dan jela, kao i žestice, vino i šampanjci kojima si nazdravljala. Vrijeme je za detoks.

Image
Promijeni navike

Znaš li kako možeš potaknuti prirodnu detoksikaciju organizma?

Image
Foto: Pexels

Ne moraš po tom pitanju raditi ništa radikalno niti živjeti na sokovima i izgladnjivati se, već u svojoj prehrani dodati više povrća koje će ti pomoći da izbaciš iz tijela toksine te pomoći jetrima i probavnom sustavu da odrade svoj dio posla. U nastavku ti donosimo četiri vrste povrća koje bi kroz siječanj trebala dodati barem jednom obroku u danu (barem neko od ponuđenog). Naravno i apstiniraj od alkohola neko vrijeme, po mogućnosti i od šećera, a jutra započinji čašom vode s par kapi limunovog soka.

Krstašice

Kelj, špinat, kupus, brokula i karfiol pravo su blago kada je riječ o očuvanju zdravlja. Spadaju u red krstašica, najzdravijeg povrća koje nam je dostupno. Njegova moć krije se u enzimima koji potiču detoksikacijski proces u organizmu, ali i u fitonutrijentima kojima obiluju, a koji snižavaju upale u tijelu, stabiliziraju šećer u krvi te saniraju oštećenja nastala na stanicama djelovanjem slobodnih radikala. Stoga, ne budi lijena, već uz svaki obrok napravi salatu od kupusa. Vrijeme je kiselog kupusa koji je izuzetno zdrav za crijeva. Također, skuhaj varivo od kelja, a juhi dodaj pokoji cvijet karfiola.

Cikla

Fitonutrijent betain koji se nalazi u cikli pomaže čišćenju jetre. Cikla također potiče oslobađanje žuči iz jetre i smanjuje masnoću koja se taloži na jetri. Također, stabilizira razinu šećera u krvi. Nabaviš li ciklu s lišćem, nemoj ga bacati jer ono obiluje kalijem. Blanširaj ga i začini kao salatu. Osim betainom, cikla obiluje željezom i jakim antioksidansima. Predlažemo ti da napraviš rižoto od cikle ili je pak iscijediš u sok, zajedno s mrkvom i jabukom. Sok pij ujutro jer bi ti popodne ili navečer mogao teško pasti na želudac.

Češnjak

Češnjak je prirodni antibiotik i trebala bi ga što više jesti u zimi kako bi ojačala organizam. Osim toga, obiluje sumporom, alicinom i selenom koji potiču rad jetrenih enzima - točno ono za čime žudi tvoja jetra nakon što si je gotovo cijeli prosinac "bombardirala" kaloričnom i masnom hranom i alkoholom. Češnjak možeš dodati salatama. Najzdraviji je kada je sirov. Kako bi neutralizirala njegov miris i zadah iz usta, nakon što pojedeš češnjak, žvači list peršina.

Šparoge

Istina, nije njihovo vrijeme, no uzgojene šparoge možeš naći u svako doba godine. One divlje su delicija i za njih ćemo strpljivo čekati proljeće. Šparoge su sjajni čistači organizma, osobito su dobre za jetru i bubrege stoga posegni za svežnjem kultiviranih šparoga in napravi kajganu ili rižoto ili ih pak blanširaj te začini maslinovim uljem i češnjakom. Uz dva kuhana jaja na oko, dobit ćeš izuzetno zdrav obrok.