Stres narušava kvalitetu života. Mnogi su tog svjesni, no ne znaju živjeti bez stresa. 'Stiskaju' ih rokovi, poslovni zadaci, kaos u prometu te razne životne uloge. Unazad tri godine puno ljudi rade od kuće pa posao doslovno nose u spavaću ili radnu sobu. Ipak, prvenstveno zbog zdravlja i psihičke dobrobiti trebala bi si priuštiti trenutke opuštanja, što više boraviti s dragim ljudima i u prirodi te se – barem tijekom slobodnih dana – odmaknuti od ekrana.
Znamo, lakše je to reći nego učiniti, no dugoročno gomilanje stresa zaista može dovesti do ozbiljnih posljedica. U tom smislu, sigurno ti je poznato da je takozvani sindrom sagorijevanja na poslu sve češći pa ga uvođenjem nekih zdravih navika nastoji prevenirati.
Iako dugoročno akumulirani stres nije dobar, neke te stresne situacije mogu osnažiti. Recimo, u ponoć ti je rok za predaju izvještaja: još jutros nisi znala kako započeti tekst, a tik prije ponoći mozak ti radi kao lud?
Nije to bez razloga. Zašto? Naše se tijelo tako bori sa svakodnevnim stresorima i to nam uglavnom polazi za rukom. Između 'bježi' i 'bori se' najčešće se biramo boriti – s rokovima, očekivanjima i nepredvidljim situacijama.
Zaista postoje neke prednosti stresnih trenutaka, a portal Healthline izdvojio je četiri najznačajnije. Naravno, imaj na umu da su prednosti vidljive samo kod umjerenih razina stresa u svakodnevici, a ne kod dugog stresnog razdoblja.