Svi mi znamo da vođenje računa o financijama može biti veoma naporno, no pametno raspolaganje sredstvima svih ukućana znači bezbrižniji život i lakše realiziranje osobnih i financijskih ciljeva. Ključ je da se tome aktivno posvetite, bez ikakvih odlaganja ili izbjegavanja obaveza.
Kako biste uspješno vodili financije morate biti svjesni i najčešćih "zamki" u koje parovi i obitelji zapadaju prilikom kreiranja njihovog obiteljskog budžeta.
Zaboravljanje na štednju
Bilo koji dobar financijski savjetnik naglasit će važnost štednje za budućnost- za hitne slučajeve, za školovanje djece, za umirovljenje... Pobrinite se da i vi dio svog zajedničkog novca odvajate na štedni račun za zajedničku budućnost. Dobro bi bilo kada biste svaki mjesec izdvajali oko 10 posto svojih prihoda, te da napravite trajni nalog koji će odmah čim plaća sjedne skidati taj iznos. Tek tada s preostalim novcem napravite budžet. Ako štednju ostavite za kraj mjeseca – vidjet ćete da ćete te novce već potrošiti na neke druge nepotrebne sitnice i neće vam ništa ostati za štednju.
Podcjenjivanje troškova
Kada su obiteljske financije u pitanju puno je bolje precijeniti troškove. Klasična greška koje obitelji rade je da dozvole optimizmu da se upetlja u stvaranje realističnog budžeta. Ne radite si uslugu stvarajući budžet koji ne odgovara vašim novčanim potrebama. Najvažniji su realni pogled na financije i iskrenost prema samima sebi, pa tako i budžetu s kojim možete živjeti. Podcjenjivanje troškova samo će dovesti do dugova, frustracija i neuspjeha.
Trošenje iznad mogućnosti
Budžet će funkcionirati jedino ako ga se držite. Nemojte biti nemarni i dozvoliti da vas namame reklame ili sniženja, ili pak da nastavite sa svojim lošim navikama kupovanja onog što želite, kada god to poželite. Prije nego se odlučite za kupovinu, bilo da se radi o novom outfitu, kozmetici ili nečem trećem, prvo bacite pogled na financije i saznajte možete li si priuštiti taj trošak ovaj mjesec – bez probijanja budžeta.
Ne planirate "ekstra" izdatke
Planiranje budžeta započnite nabrajanjem troškova za koje znate da ih definitivno imate svaki mjesec – otplate kredita, računi, benzin, hrana... To su sve troškovi koje lako možete procijeniti koliki će biti. A važno je ostaviti prostora i za "ekstra" izdatke na koje se možete osloniti. Nikad ne znate što će se dogoditi – hoće li se vašem djetetu polomiti naočale ili će se nešto na automobilu pokvariti... U ekstra izdatke mogu spadati i odlazak u kino ili na večeru u restoran. Redovito vodite računa o tome na što sve trošite i koliko često vam "iskoče" ti nepredviđeni troškovi, tako ćete otprilike znati i koliko vam je novaca potrebno izdvojiti za to.
Negativan stav
Pristupite stvaranju obiteljskog budžeta s pozitivnim stavom i neka vam bude jasna svrha planiranja financija. Želite li što brže otplatiti nagomilane dugove? Uštedjeti za putovanje ili da samo ugodnije i bezbrižnije živite? Stvaranje budžeta je prvi korak u ostvarivanju ciljeva koje ste postavili za svoju obitelj – i to je dobra stvar. Kao i u životu, uspjeh će doći kada mu pristupite s entuzijazmom.
Izbjegavajte ove poteze kako bi vam familija bila financijski stabilna