Ako si u 40-ima ili 50-ima i već godinama polako, ali sigurno dobivaš na kilaži, vjerojatno za svoj novi konfekcijski broj kriviš starenje, odnosno usporavanje metabolizma i hormonalne promjene koje sasvim prirodno dolaze sa sve većom gužvom među svjećicama na rođendanskoj torti. No, studija nedavno objavljena u časopisu Science demantira to uvriježeno mišljenje. U njoj su korišteni podaci više od 6500 osoba različite životne dobi - od najmlađih do najstarijih.
Znanstvenici su došli do otkrića da je bazalni metabolizam (to je onaj koji se 'vrti' u pozadini, dok miruješ - energija koju tijelo sagorjeva za 'hladni pogon' - disanje, cirkulaciju, održavanje tjelesnih funckija) jednak u dobi od 20 i u dobi od 60 godina, a nakon toga dolazi do usporavanja od jedan posto godišnje. Nije zabilježena ni razlika u baznom metabolizmu mušakara i žena, čak ni kod žena u menopauzi on se ne usporava. Sada se sigurno pitaš zbog čega onda osjećaš drugačije i zbog čega se čak i para od kuhanja lijepi za tvoja bedra. Odgovor manje veze ima s godinama, a više sa stilom života. Starenje neće dramatično usporiti tvoj metabolizam, ali manjak sna, loša prehrana, izostanak rekreacije i stres hoće.
No, nema mjesta očajavanju i panici. Sjajna je stavr što stanje možeš popraviti tako što ćeš poboljšati kvalitetu svog života, odnosno već danas uvesti u svakodnevicu zdrave navike poput one da ćeš na počinak otići u 22, a ne u dva sata ujutro ili da ćeš umjesto poslijepodnevne sapunice, prošetati sat vremena i gledati kako se priroda mijenja s dolaskom novog godišnjeg doba. U nastavku pročitaj na kojenačine možeš ubrzati metabolizam.