SJAJNI SAVJETI

Imaš problema s fokusom? Donosimo 9 savjeta za bolju koncentraciju

Nekoliko tehnika može pomoći u poboljšanju koncentracije, pri čemu je za neke i znanstveno dokazano da djeluju

koncentracija
Foto: Shutterstock

Koncentracija se odnosi na mentalni napor koji usmjeravamo prema nekom zadatku. Ponekad se miješa s rasponom pažnje, koji se odnosi na duljinu vremena tijekom kojeg se možemo usredotočiti na nešto. Raspon pažnje i koncentracija mogu se razlikovati iz više razloga. Nekim ljudima teže je ignorirati ometanja, dok na koncentraciju mogu utjecati dob i nedostatak sna. Zdravstveni uvjeti poput ozljeda mozga i starija životna dob također mogu utjecati na koncentraciju i pamćenje, navodi Healthline.

Image
SVATKO IH MOŽE USVOJITI

7 navika koje uspješni ljudi svakodnevno prakticiraju

U današnjem užurbanom svijetu, prepunom distrakcija i stresa, teško je zadržati fokus na važnim zadacima. No, postoje brojni praktični koraci kojima možemo poboljšati svoju sposobnost koncentracije.

Promjenom malih navika možemo značajno unaprijediti sposobnost koncentracije. Ponekad se čini da je koncentracija luksuz, osobito u svijetu prepunom distrakcija. Od stalnih obavijesti na mobitelu do nakupljenih obveza, teško je usmjeriti misli na ono što je doista važno. Ipak, postoje jednostavni načini kako poboljšati fokus i produktivnost te se osjećati zadovoljnije u svakodnevnom životu.

Donosimo nekoliko korisnih savjeta koji će ti pomoći da vratiš kontrolu nad svojim umom i poboljšaš svoju koncentraciju:

Trenirajne mozga

Igranje određenih vrsta igara može pomoći poboljšati sposobnost koncentracije. Preporučaju se igre kao što su:

  • sudoku
  • križaljke
  • šah
  • slagalice
  • igre traženja ili kombiniranja riječi
  • igre memorije

Veliko istraživanje iz 2015. godine, provedeno na 4.715 odraslih osoba, sugerira da provođenje 15 minuta dnevno, 5 dana u tjednu, na aktivnostima treniranja mozga može poboljšati koncentraciju. Igre za treniranje mozga također mogu pomoći u razvijanju radne i kratkoročne memorije, obrade informacija i vještina rješavanja problema.

Image
Foto: Pexels

Provođenje vremena u prirodi

Boravak na svježem zraku i u zelenilu prirode pomaže smiriti um i povećati fokus. Šetnja parkom ili boravak uz rijeku mogu smanjiti razinu stresa i osigurati mentalnu jasnoću.

Poboljšanje kvalitete sna

Redovit i kvalitetan san ključan je za dobar fokus. Pokušaj uspostaviti rutinu spavanja te izbjegavaj kofein i ekran prije odlaska u krevet.

Meditacija i mindfulness praksa

Meditacija je moćan alat za treniranje uma. Svakodnevno odvajanje 10-ak minuta za svjesno disanje ili jednostavne mindfulness vježbe može povećati pažnju i smanjiti ometanja. Duboko disanje pomaže smanjiti stres i vratiti fokus. Kad osjetiš da gubiš koncentraciju, nekoliko dubokih udaha može brzo osvježiti um.

Image
Foto: Pexels

Pravilna prehrana i hidratacija

Hrana bogata hranjivim tvarima, poput voća, povrća, ribe i orašastih plodova, ključna je za održavanje energije i koncentracije. Izbjegavaj šećer i tešku hranu koja izaziva umor. Dehidracija smanjuje sposobnost mozga da se koncentrira. Pobrini se da unosiš dovoljno vode tijekom dana, osobito kada osjećaš umor.

Redovita tjelesna aktivnost

Kretanje povećava dotok krvi i kisika u mozak, što poboljšava pažnju i budnost. Čak i kratki treninzi, poput brzog hodanja ili joge, mogu značajno pomoći i poboljšati kognitivne sposobnosti.

Image
Foto: Pexels

Postavljanje jasnih ciljeva

Podijeli velike zadatke na manje korake kako bi ih lakše savladala. Jasno definirani ciljevi olakšavaju usmjeravanje pažnje i povećavaju osjećaj postignuća.

Izbjegavanje multitaskinga

Pokušaj obavljanja više zadataka istovremeno smanjuje produktivnost. Usredotoči se na jednu stvar u određenom trenutku jer ćeš na taj način biti produktivnija.

Slušanje glazbe za koncentraciju

Dokazano je da slušanje određene vrste glazbe može poboljšati fokus. Odaberi instrumentalnu glazbu ili zvukove prirode koji mogu pomoći u stvaranju smirujuće radne atmosfere i smanjenju vanjskih ometanja.